W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o wykonaniu Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, w zakresie współpracy w sprawach karnych

31.01.2023

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wykonaniu Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, w zakresie współpracy w sprawach karnych, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Projekt dotyczy uzupełnienia przepisów dotyczących umożliwienia ekstradycji obywateli polskich do Zjednoczonego Królestwa, zgodnie z Umową o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z 30 grudnia 2020 r.

Najważniejsze rozwiązania

  • Usunięte zostaną wątpliwości interpretacyjne dotyczące tego, czy Umowa między UE a Zjednoczonym Królestwem może być stosowana wprost. Ustanawiana zostanie  ogólna reguła, zgodnie z którą we współpracy w sprawach karnych z Wielką Brytanią i Irlandią Północną stosowana będzie Umowa o handlu i współpracy, a w zakresie w nieuregulowanym w Umowie, stosować się będzie odpowiednio przepisy, które mają zastosowanie w stosunkach z państwami członkowskimi UE.
  • Określone zostaną w sposób jednoznaczny warunki, pod jakimi obywatel polski może być wydany na podstawie nakazu aresztowania do Zjednoczonego Królestwa. Będzie to dotyczyć jedynie sytuacji, gdy:
    • czyn nie został popełniony na terytorium Polski ani na polskim statku wodnym lub powietrznym,
    • stanowił przestępstwo według prawa polskiego lub stanowiłby według niego przestępstwo w razie popełnienia w Polsce – zarówno w czasie jego popełnienia, jak i w chwili wpłynięcia nakazu.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

{"register":{"columns":[]}}