W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców

Numer projektu:
UD497
Rodzaj dokumentu:
Projekty ustaw
Typ dokumentu:
D – pozostałe projekty
Informacje o przyczynach i potrzebie wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie:
Projekt ustawy stanowi kolejny krok w kierunku poprawy środowiska prawnego i instytucjonalnego, w którym działają polskie firmy. W ostatnich latach doszło do przyjęcia szeregu kompleksowych pro-przedsiębiorczych ustaw regulujących zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, w tym m.in. pakietu tzw. „Konstytucji biznesu”, nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Nie poprzestano jednak tylko na wdrożeniu przepisów, ale cały czas aktywnie monitorowano ich działanie i stosowanie. W efekcie przeprowadzonych ewaluacji (OSR ex post) udało się zidentyfikować obszary, w których można wprowadzić regulacje jeszcze skuteczniej broniące praw przedsiębiorców. Obszary te dotyczą tematyki: rozpoczynania aktywności ekonomicznej, prowadzenia firmy, sukcesji, a także zasad i sposobu stanowienia prawa gospodarczego.
Przegląd funkcjonowania aktów normatywnych określających zasady podejmowania, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej pozwolił na zidentyfikowanie szeregu obciążeń regulacyjnych, w tym w szczególności:
- ograniczenia związane z prowadzeniem działalności nierejestrowej,
- niejednoznaczne przepisy dotyczące zakładania działalności gospodarczej przez osobę małoletnią,
- potrzebę wprowadzenia ułatwień w niektórych przepisach podatkowych,
- kwestie zachęt do prowadzenia „zielonej polityki”,
- potrzebę poprawy relacji między administracją publiczną a przedsiębiorcami oraz usprawnienie pracy urzędów,
- sztywne stosowanie zasady dwuinstancyjności postępowań,
- problemy związane z ustanawianiem i wykonywaniem zarządu sukcesyjnego,
- potrzebę zwiększania stabilności i przewidywalności otoczenia prawnego.
Istota rozwiązań ujętych w projekcie:
Celem projektowanej ustawy jest wprowadzenie uproszczeń odnoszących się do każdego etapu istnienia i prowadzenia przedsiębiorstwa, tj. rozpoczynania działalności przez przedsiębiorcę, rozwoju jego przedsiębiorstwa w kolejnych latach oraz przekazania jej w ręce następców. Nowelizacja obejmie też przepisy dot. zasad stanowienia prawa gospodarczego. W związku z tym, że przyczyną zidentyfikowanych i opisanych problemów są konkretne przepisy prawne, które nakładają wymogi regulacyjne na obywateli i firmy, realizacja celu poprzez działania pozalegislacyjne w tym zakresie nie jest możliwa.
Tym samym pakiet stanowi kontynuację najważniejszych ustaw gospodarczych ostatnich lat, kompleksowo regulując wiele aspektów działalności biznesowej. Celem proponowanych w projekcie rozwiązań jest zmniejszenie liczby zbędnych i nadmiernych wymogów regulacyjnych, co wygeneruje oszczędności czasowe i kosztowe po stronie obywateli i przedsiębiorców. Rezultatem będą szybsze i sprawniejsze procedury administracyjne, co przełoży się również na efektywność pracy administracji publicznej. Przewiduje się, że podjęte działania będą stanowić pozytywny impuls dla przedsiębiorców oraz obywateli, istotnie wpływając na jakość życia i poprawę warunków do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej.
Biorąc powyższe pod uwagę, w projekcie przewidziane zostały przepisy zgrupowane w ramach 4 zasadniczych komponentów:
1) Ułatwienia przy podejmowaniu pierwszych kroków w biznesie;
2) Prostsze zasady wykonywania działalności gospodarczej;
3) Usprawnienia na rzecz sukcesji;
4) Prawo gospodarcze przyjazne przedsiębiorcom.
Organ odpowiedzialny za opracowanie projektu:
MRiT
Osoba odpowiedzialna za opracowanie projektu:
Kamila Król Podsekretarz Stanu
Organ odpowiedzialny za przedłożenie projektu RM:
MRiT
Planowany termin przyjęcia projektu przez RM:
II kwartał 2023 r. - ZREALIZOWANY Rada Ministrów przyjęła 10 lipca 2023 r.
Status realizacji:
Zrealizowany