Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym RP
18.12.2024
Celem nowych przepisów jest wyeliminowanie nieprawidłowości w polskim systemie wizowym. Identyfikacja tych nieprawidłowości została opisana m.in. w raporcie Najwyższej Izby Kontroli oraz w opracowanej przez międzyresortową grupę roboczą „Białej Księdze”. Zaproponowane rozwiązania wpisują się w założenia rządowej strategii migracyjnej Polski na lata 2025–2030.
Rząd oczekuje, że nowe przepisy ograniczą proceder wykorzystywania polskich wiz w innym celu niż ten, w którym zostały wydane. Przyjęte rozwiązania mają także przyczynić się do zmniejszenia obciążenia polskich konsulatów.
Najważniejsze rozwiązania
- Wprowadzona zostaje reforma systemu wydawania wizy krajowej w celu odbycia studiów oraz systemu wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zmiany obejmą także system korzystania z mobilności studenta.
- Ustanowiona zostaje m.in. zasada, że każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce, będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
- Rektor uczelni lub kierownik jednostki prowadzącej studia będzie musiał niezwłocznie zawiadomić pisemnie konsula, który wydał cudzoziemcowi wizę krajową w celu odbycia studiów, o niepodjęciu studiów przez tego cudzoziemca.
- Wprowadzony zostaje limit cudzoziemców kształcących się na studiach na danej uczelni.
- Nowe przepisy ograniczają dostęp do możliwości ubiegania się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.
- Chodzi o posiadaczy wiz i dokumentów pobytowych wydanych przez inne państwo członkowskie albo polskich wiz wydanych np. w celu tranzytu, udziału w imprezach kulturalnych i sportowych, studiów itp.
Przyjęte rozwiązania mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, jednak część przepisów zacznie obowiązywać w terminie późniejszym, tak by umożliwić właściwym podmiotom przygotowanie się do wprowadzenia zmian.