Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przystąpieniem Rzeczypospolitej Polskiej do wzmocnionej współpracy w zakresie Prokuratury Europejskiej
10.12.2024
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przystąpieniem Rzeczypospolitej Polskiej do wzmocnionej współpracy w zakresie Prokuratury Europejskiej, przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości.
Projekt dostosowuje polskie prawo do unijnego rozporządzenia dotyczącego Prokuratury Europejskiej. Polska przystąpiła do tej struktury w marcu 2024 roku. Dzięki nowym przepisom, możliwe będzie pełne funkcjonowanie organów Prokuratury Europejskiej w naszym kraju.
Udział Polski w Prokuraturze Europejskiej sprawia, że ściganie przestępstw finansowych na szkodę podatników europejskich – a zatem również polskich – staje się skuteczniejsze.
Prokuratura Europejska odpowiada za prowadzenie postępowań przygotowawczych
oraz wnoszenie i popieranie oskarżeń przeciwko sprawcom przestępstw, którzy naruszają interesy finansowe UE. Chodzi m.in. o transgraniczne oszustwa na dużą skalę, związane z podatkiem VAT, korupcję, która szkodzi unijnym interesom finansowym,
czy sprzeniewierzenie środków UE przez urzędnika publicznego.
Najważniejsze rozwiązania
- Nowe przepisy przewidują wprowadzenie mechanizmu wyłaniania kandydatów na prokuratora Prokuratury Europejskiej.
- Kandydaci będą wyłaniani spośród prokuratorów w konkursie na prokuratora europejskiego i konkursie na delegowanego prokuratora europejskiego.
- Zasady i tryb wyłaniania kandydatów zostanie określony w zarządzeniu Prokuratora Generalnego.
- Prokuratorzy na urząd prokuratora europejskiego lub na urząd delegowanego prokuratora europejskiego będą posiadali taki sam zakres uprawnień, jak pozostali prokuratorzy.
- Będzie to dotyczyło zarówno postępowania określonego w Kodeksie postępowania karnego, Kodeksie karnym skarbowym, jak również w ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźba kary.
- Nowe przepisy przewidują także m.in. wprowadzenie podstawy prawnej do tworzenia biur delegowanego prokuratora europejskiego przy powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury. Dotyczy to również stworzenia podstawy prawnej do finansowania działań prokuratorów Prokuratury Europejskiej w Polsce.
- Zakłada się utworzenie czterech biur delegowanego prokuratora europejskiego: w Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Warszawie.
Zaproponowane rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.