Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej
23.07.2024
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej, przedłożony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Nowe przepisy przewidują zwiększenie efektywności postępowań kwalifikacyjnych do służby w Policji i Straży Granicznej. Chodzi także o stworzenie możliwości pozyskania do tych służb jak największej liczby kandydatów, którzy odpowiadają potrzebom służby w formacjach mundurowych.
Najważniejsze rozwiązania
- Wprowadzone zostanie odrębne postępowanie kwalifikacyjne w stosunku do kandydatów, którzy złożyli podanie o przyjęcie do służby w Policji lub Straży Granicznej przed upływem 3 lat od ukończenia szkoły ponadpodstawowej w oddziale o profilu mundurowym (liceum ogólnokształcącego lub technikum), dla którego został określony odpowiedni program szkolenia.
- Postępowanie kwalifikacyjne wobec takich kandydatów nie będzie obejmowało testu wiedzy.
- Kandydaci będą zwolnieni z testu sprawności fizycznej w sytuacji, gdy uzyskają pozytywny wynik ze spełniającego odpowiednie kryteria testu sprawności fizycznej, przeprowadzonego w ostatnim roku szkolnym nauczania w oddziale o profilu mundurowym przez zespół, w którym będą uczestniczyli funkcjonariusze lub pracownicy (Policji lub Straży Granicznej).
- Absolwenci takich klas będę mieli pierwszeństwo w przyjęciu do Policji i Straży Granicznej.
- Zmienią się przepisy odnoszące się do byłych funkcjonariuszy, którzy postanowili ponownie wstąpić do służby w Policji lub Straży Granicznej. Przygotowane zostaną dla nich nowe ścieżki postępowania kwalifikacyjnego.
- Wprowadzona zostanie zmiana polegająca na podniesieniu z 3 lat do 5 lat możliwości zastosowania uproszczonej procedury kwalifikacyjnej dla byłych funkcjonariuszy Policji, którzy zdecydowali się powrócić do służby.
- Do Policji będą mogli zostać przyjęci byli funkcjonariusze, którzy złożyli podanie o przyjęcie do służby po upływie 5 lat od zwolnienia ze służby w Policji. Kandydaci ci będą musieli również przejść test sprawności fizycznej.
- Byli funkcjonariusze Policji, którzy posiadają stopień w korpusie co najmniej oficerów młodszych Policji – ze względu na nabyte kwalifikacje zawodowe, doświadczenie oraz kompetencje – będą podlegali skróconemu postępowaniu kwalifikacyjnemu. Dla tych kandydatów nie będzie limitu czasowego związanego z pozostawaniem poza służbą. Dodatkowo kandydaci ci nie będą przechodzili testu wiedzy, testu sprawności fizycznej oraz badania psychologicznego, w tym testu psychologicznego.
- Wprowadzona zostanie osobna procedura kwalifikacyjna dla byłych funkcjonariuszy, którzy chcą być przyjęci do służby kontrterrorystycznej. Kandydaci ci będą zwolnieni z testu wiedzy.
- Ułatwienia będą również dotyczyły powrotów do służby byłych funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zmiany w tym zakresie będą dostosowane do specyfiki systemu naboru do tej formacji.
- Wprowadzone zostaną nowe rozwiązania dotyczące służby kontraktowej w Policji, co będzie kolejną ścieżkę umożliwiającą wstąpienie do tej formacji. Do służby kontraktowej wstępować będą mogli również emerytowani funkcjonariusze Policji, w tym funkcjonariusze innych służb.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.