Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw
05.11.2024
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii.
Projekt ma charakter techniczny. Jego celem jest wydłużenie terminu, w którym została dopuszczona możliwość prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub rastrowej, na zasadach stosowanych przed 1 stycznia 2014 roku, do 31 grudnia 2027 roku. Chodzi także o przesunięcie terminu rozszerzenia zakresu danych przestrzennych dla planów miejscowych.
Mapa zasadnicza to podstawowe opracowanie geodezyjno-kartograficzne, obejmujące swoim zasięgiem obszar całego kraju. Służy celom ewidencyjnym, gospodarczym, planistycznym i strategicznym. Na podstawie mapy zasadniczej wykonywane są inne opracowania kartograficzne, które służą do celów komercyjnych, np. projektowych czy budowlanych. Mapa zasadnicza jest własnością państwową, a jej prowadzenie zostało powierzone starostwom powiatowym.
Najważniejsze rozwiązania
- Możliwość prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub rastrowej, uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi, na zasadach stosowanych przed 1 stycznia 2014 roku, zostanie przedłużona do 31 grudnia 2027 roku.
- Brak możliwości udostępniania mapy zasadniczej, stanowiącej podstawę planowania i projektowania dużej części obiektów budowlanych, miałby negatywny wpływ na proces inwestycyjno-budowlany i jego uczestników.
- Ponadto, przesunięty zostanie termin rozszerzenia zakresu danych przestrzennych dla planów miejscowych – z 1 stycznia 2025 roku na 1 stycznia 2026 roku.
Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.