Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny
08.12.2023
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Rząd chce uregulować w Kodeksie cywilnym kwestie dotyczące umowy franczyzy. Chodzi o wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji ochrony franczyzobiorcy, który w aktualnych warunkach rynkowych występuje jako słabsza strona stosunku prawnego opartego na umowie franczyzy. Nowe przepisy przewidują też ochronę interesów franczyzodawcy – w kontekście zachowania tajemnicy poufnej koncepcji lub techniki prowadzenia działalności przez franczyzobiorcę.
Rynek franczyzy w Polsce stale się rozwija i w 2020 r. istniało 1310 sieci franczyzowych oraz ponad 83 tys. franczyzobiorców. Liczba osób zaangażowanych we franczyzę wynosiła wówczas ponad 500 tys.
Najważniejsze rozwiązania
- Umowa franczyzy będzie zawierana w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Zabezpieczy to proces zawierania tego rodzaju umów. Możliwe będzie zawarcie umowy w formie elektronicznej.
- Na franczyzodawcę zostanie nałożony obowiązek przekazania drugiej stronie, nie później 14 dni przed zawarciem umowy, dokumentu informacyjnego.
- Ma to na celu likwidację jednego z przejawów nierówności stron stosunków franczyzy, jaką jest brak rzetelnej informacji o prowadzeniu działalności
w konkretnej sieci franczyzowej – co uniemożliwia podjęcie racjonalnej decyzji o podjęciu współpracy pomiędzy stronami. - Dokument informacyjny powinien zawierać m.in. opis działalności oferowanej do prowadzenia przez franczyzobiorcę, w tym w szczególności jego obowiązki, informację o średniej wysokości przychodów uzyskiwanych przez franczyzobiorców i szacunkowych kosztach związanych z rozpoczęciem działalności, zakres świadczeń stron umowy, w tym sposób ustalania (wysokość) opłat należnych franczyzodawcy.
- Jeżeli franczyzodawca nie przekaże dokumentu informacyjnego lub zawrze w nim informacje nierzetelne albo nieprawdziwe, franczyzobiorca będzie mógł zerwać umowę ze skutkiem natychmiastowym – jeśli miały one wpływ na decyzję franczyzobiorcy o zawarciu umowy i nie upłynęło 30 dni od powzięcia przez niego wiedzy na ten temat. To uprawnienie będzie wygasało po 6 miesiącach od dnia zawarcia umowy franczyzy.
- Franczyzobiorca będzie miał obowiązek zachowania w tajemnicy poufnej koncepcji lub techniki prowadzenia działalności gospodarczej. Obowiązek nie jest ograniczony w czasie i ma na celu ochronę interesów franczyzodawcy.
- Nowe przepisy określają terminy wypowiedzenia umowy franczyzy przez strony.
- Franczyzobiorca będzie mógł być zobowiązany do nietworzenia konkurencyjnej sieci franczyzowej przez okres nie dłuższy niż rok od dnia rozwiązania umowy franczyzy.
- Nowe przepisy nakładać będą ograniczenia w zakresie wymagalności kar umownych oraz terminy ich egzekwowania.