W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych

15.06.2021

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych, przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Ze względu na dalsze wspieranie gospodarki w walce z pandemią, klauzula powrotu do stosowania standardowej stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) zostanie wydłużona na 2022 r. Zwiększono także elastyczność, jeśli chodzi o gospodarowanie środkami budżetowymi, co przekłada się na zniwelowanie negatywnych skutków zmian gospodarczych i społecznych spowodowanych COVID-19.

 

Najważniejsze rozwiązania

  • Wprowadzono zmiany w kryteriach, określających długość trwania klauzuli powrotu do SRW, pozwalające wydłużyć tę klauzulę na rok 2022 (przy zachowaniu spójności z ogólną unijną klauzulą wyjścia). Komisja Europejska zachęca do kontytuowania działań antykryzysowych, a w miarę postępów w walce z pandemią – do wspierania ożywienia gospodarczego. Również Międzynarodowy Fundusz Walutowy sygnalizował, że rozpoczęcie konsolidacji fiskalnej od 2022 r. może być zbyt szybkie i gwałtowne.
  • Rozszerzono zakres reguły o pozostałe państwowe fundusze celowe. Zmiana ta została zapisana w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
  • Z limitu wydatków SRW wyłączono wydatki Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Fundusz będzie wchodził w zakres SRW, jednak nie będzie objęty nieprzekraczalnym limitem ze względu na swój doraźny, „ratunkowy” charakter.
  • Na 2022 r. wydłużono wyłączenie z limitu wydatków SRW wydatki inwestycyjne jednostek samorządu terytorialnego, budżetu państwa oraz funduszy utworzonych, powierzonych lub przekazanych Bankowi Gospodarstwa Krajowego.
  • Wprowadzono zmiany o charakterze porządkującym i ujednolicającym dotyczące podejścia do przepływów finansowych podlagających konsolidacji w ramach SRW. W zakresie realizacji wydatków budżetowych przedstawione zostały propozycje zwiększające elastyczność, jeśli chodzi o gospodarowanie środkami budżetowymi.
  • Dokonano zmian w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. Chodzi m.in. o włączenie Bankowego Funduszu Gwarancji do sektora finansów publicznych i doprecyzowanie funkcjonowania organów Funduszu. Dotyczy to m.in. określenia dłuższej kadencji zarządu oraz zasad odwoływania członków zarządu, jak również zwiększenia przejrzystości finansów Funduszu.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 r. Zmiany dotyczące SRW będą miały zastosowanie do projektu ustawy budżetowej na 2022 r.

{"register":{"columns":[]}}