W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (projekt deregulacyjny)

13.05.2025

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, przedłożony przez Ministra Finansów.

Nowe przepisy realizacją działania deregulacyjne rządu. Ich celem jest eliminacja obowiązku dotyczącego działalności depozytariusza funduszu inwestycyjnego oraz alternatywnej spółki inwestycyjnej. Chodzi o weryfikowanie zgodności działania funduszu z wszystkimi przepisami prawa dotyczącymi działalność tych podmiotów lub z ich statutami, z uwzględnieniem odpowiednio interesu uczestników i inwestorów. Przyjęte przepisy powinny ograniczyć koszty funduszy inwestycyjnych i ułatwić dostępność.

Najważniejsze rozwiązania

  • Depozytariusz funduszu inwestycyjnego oraz alternatywnej spółki inwestycyjnej (np. bank) nie będzie już musiał weryfikować zgodności działania funduszu z wszystkimi przepisami prawa dotyczącymi działalność tych podmiotów lub z ich statutami, z uwzględnieniem odpowiednio interesu uczestników i inwestorów.
  • Celem zmiany jest ujednolicenie obowiązków depozytariuszy z przepisami unijnymi oraz ograniczenie kosztów ponoszonych przez fundusze inwestycyjne. W efekcie, rozwiązanie może pozytywnie wpłynąć na sytuację finansową ich uczestników, w tym inwestorów indywidualnych.
  • Nowe przepisy nie pogorszą obecnego poziomu ochrony inwestorów.
    • Depozytariusze nadal będą musieli zapewnić zgodność konkretnych czynności prawnych i faktycznych funduszy z przepisami prawa i statutem. Dotyczy to również obowiązku niezwłocznego informowania Komisji Nadzoru Finansowego o wszelkich naruszeniach.

Nowe przepisy mają wejść w życie zasadniczo po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.