Projekt ustawy o zmianie ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników
10.09.2024
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, przedłożony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Rząd zamierza zrównać prawa wszystkich kół gospodyń wiejskich, jeśli chodzi o ich dostęp do rozwiązań zawartych w ustawie o KGW z 9 listopada 2018 roku. Nowe przepisy są odpowiedzią na część postulatów Kółek i Organizacji Rolniczych. Chodzi o naprawienie krzywd i dysproporcji, które były skutkiem zmian wprowadzonych przez poprzedników.
Ponadto, w związku z planowanym zniesieniem funkcji Pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, konieczne jest przekazanie części jego zadań Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Najważniejsze rozwiązania
- Wszystkie KGW będą miały taki sam dostęp do rozwiązań przewidzianych w ustawie z 9 listopada 2018 roku o kołach gospodyń wiejskich.
- Dzięki temu, w 2024 roku umożliwione zostanie przyznanie dotacji nie tylko kołom gospodyń wiejskich, które obecnie funkcjonują na podstawie ustawy o KGW, ale także kołom, które działają w oparciu o:
- ustawę z 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników;
- ustawę z 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach.
- W związku z planowanym zniesieniem funkcji Pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, konieczne jest przekazanie części jego zadań Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Chodzi o zadania związane z promowaniem i wspieraniem KGW oraz ich związków.
- Zadania dotyczące nadzoru formalnego nad działalnością kół gospodyń wiejskich zostaną pozostawione w gestii Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw