W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw

12.03.2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów.

Projekt dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących obowiązków importerów cyny, tantalu i wolframu (ich rud) oraz złota. Dotyczy to tzw. „minerałów konfliktowych”, które pochodzą z obszarów wysokiego ryzyka lub regionów dotkniętych np. wojną. Nowe rozwiązania przyczynią się do większej przejrzystości finansowej transakcji zachodzących w międzynarodowym łańcuchu dostaw, w którym uczestniczą importerzy minerałów w Polsce.

Najważniejsze rozwiązania

  • Nowe przepisy przewidują, że unijni importerzy „minerałów konfliktowych” będą musieli zagwarantować, aby wszystkie dostawy tych towarów pochodziły z odpowiedzialnych źródeł oraz z obszarów niekonfliktowych.
  • Zadania związane z wykonywaniem tzw. kontroli ex post wobec importerów na terytorium Polski – jeśli chodzi o współpracę i wymianę informacji czy sprawozdawczość i skuteczność unijnych przepisów – przypisane zostaną Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej.
  • Kontrola będzie składać się m.in. z:
    • wezwania do okazania dokumentów, które potwierdzą spełnienie obowiązków;
    • badania dokumentacji i ewentualnie wezwanie do jej uzupełniania;
    • w przypadku stwierdzenia naruszeń – wezwania do przedłożenia planu działań naprawczych oraz ich przeprowadzenia;
    • weryfikacji oraz zakończenia kontroli – w przypadku, jeśli importer nie wypełnił obowiązków – nałożenie kary pieniężnej.
  • Ponadto, projekt dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących kontroli środków pieniężnych, które są wywożone lub wwożone do Unii Europejskiej, aby zapobiegać praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Nowe przepisy wzmocnią Służbę Celno-Skarbową, jeśli chodzi o transgraniczny przepływ środków finansowych.

Zaproponowane rozwiązania mają zasadniczo wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

{"register":{"columns":[]}}