Projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym
22.03.2022
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.
Rząd chce przeciwdziałać procederowi tzw. kradzieży spółek. Chodzi o podstępne doprowadzanie do zmiany wpisów w rubrykach Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) dotyczących reprezentacji podmiotu w oparciu o wnioski, których podstawą są sfałszowane dokumenty. Dzięki nowym rozwiązaniom subskrybenci, w tym prawowite organy i wspólnicy podmiotów podlegających obowiązkowi wpisu do KRS, będą mieli możliwość niezwłocznego uzyskania powiadomień o takich zdarzeniach, od razu po ich nastąpieniu.
Obecnie zdarzają się sytuacje, w których dokonywana jest tzw. kradzież spółki. Osoby dopuszczające się takiego czynu wykorzystują niewiedzę prawowitych członków organów i wspólników spółek o złożeniu w sądzie rejestrowym – w oparciu o sfałszowane dokumenty – wniosku o zmianę wpisów dotyczących reprezentacji spółki oraz o zmianie danych w KRS.
Najważniejsze rozwiązania
- Subskrybenci, w tym prawowite organy i wspólnicy podmiotów podlegających obowiązkowi wpisu do KRS, będą mieli możliwość szybkiego uzyskania powiadomień o takich zdarzeniach. W tym celu wprowadzona zostanie usługa automatycznego powiadamiania (tzw. newsletter). Dotyczyć to będzie:
- informacji o zarejestrowaniu sprawy w postępowaniu rejestrowym (obejmuje to wskazanie numeru KRS, sygnatury sprawy i daty rejestracji sprawy);
- informacji o dokonaniu wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (obejmuje to wskazanie numeru KRS, sygnatury sprawy, daty dokonania wpisu i numeru wpisu). - Dzięki usłudze newslettera jej subskrybenci otrzymają automatyczne powiadomienia z systemu teleinformatycznego umożliwiające wykrycie tzw. kradzieży spółki. W przypadku posłużenia się sfałszowanymi dokumentami, osoby uprawnione będą mogły wziąć udział w toczącym się postępowaniu, zaskarżyć orzeczenie o wpisie, a także powiadomić o usiłowaniu tzw. kradzieży spółki organy ścigania.
- Zainteresowany podmiot będzie mógł otrzymywać jednocześnie informacje dotyczące nie więcej niż 50 firm.
- Mimo, że głównym celem usługi jest przeciwdziałanie przypadkom tzw. kradzieży spółek, może być ona również wykorzystywana przez subskrybentów do ustalania etapu procedowania sprawy przez sąd rejestrowy, co odciąży sekretariaty sądowe.
- Zaproponowane rozwiązanie istotnie wzmocni bezpieczeństwo obrotu prawnego oraz funkcję informacyjną Krajowego Rejestru Sądowego i akt rejestrowych.
Nowe przepisy mają wejść w życie 19 maja 2022 r.