W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 oraz niektórych innych ustaw

04.02.2025

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów UE, które dotyczą mechanizmu warunkowości społecznej. Chodzi o uzależnienie wysokości unijnego wsparcia od przestrzegania wybranych krajowych przepisów dotyczących prawa pracy oraz zasad BHP. Dzięki rozwiązaniu wzrośnie poziom bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych. 

Najważniejsze rozwiązania

  • Od 2025 roku nowym elementem w płatnościach bezpośrednich we wszystkich państwach w UE jest mechanizm warunkowości społecznej. Polega on na uzależnieniu wysokości wsparcia od przestrzegania wybranych krajowych przepisów związanych z prawem pracy oraz zasadami BHP.
    • System kontroli w ramach warunkowości społecznej będzie bazował na istniejącym w Polsce systemie kontroli prawa pracy i zasad BHP, który  sprawowany jest przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP).
  • Wprowadzany zostaje nowy ekoschemat w postaci płatności do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.
    • Rozwiązanie umożliwi każdemu rolnikowi otrzymanie dodatkowego wsparcia z tytułu stosowania na gruntach ornych do siewu lub sadzenia materiału kategorii elitarny lub kwalifikowany: zbóż, roślin strączkowych oraz ziemniaków.
  • W ramach obecnego ekoschematu „Biologiczna ochrona upraw” rozszerzony zostanie zakres wsparcia o płatność za stosowanie nawozowych produktów mikrobiologicznych.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 15 marca 2025 roku.

{"register":{"columns":[]}}