Projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw
25.03.2025
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii.
Do 30 czerwca 2026 roku wydłużone zostaje obowiązywanie dotychczasowych studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin. Dzięki rozwiązaniu, samorządy będą miały więcej czasu na dokończenie procedur sporządzania planów ogólnych, bez zawieszenia uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, po 1 stycznia 2026 roku studia uwarunkowań stracą moc, a uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz wydawanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu będzie możliwe tylko wtedy, kiedy w danej gminie wszedł w życie plan ogólny.
Biorąc pod uwagę stan zaawansowania prac nad planami ogólnymi istnieje ryzyko, że dla wielu gmin termin ten będzie niewystarczający i do tego czasu prace nie zostaną zakończone.
Najważniejsze rozwiązania
- Studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin będą ważne o 6 miesięcy dłużej, czyli do 30 czerwca 2026 roku.
- Zmianie ulegną również inne powiązane terminy, określające wejście w życie poszczególnych przepisów reformy systemu planowania przestrzennego.
- Rozwiązanie pozwoli gminom na dokończenie procedur sporządzania planów ogólnych, bez zawieszenia uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
- Wydłużenie terminu o 6 miesięcy pomoże w szczególności tym gminom, które natrafiły na problemy dotyczące uzgodnienia projektu planu ogólnego z właściwymi organami i instytucjami.
- Rozwiązanie pomoże również gminom, które otrzymały w trakcie konsultacji społecznych dużą liczbę uwag do projektowanego dokumentu, których uwzględnienie może powodować konieczność ponowienia uzgodnień.
Nowe przepisy mają wejść w życie zasadniczo po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.