W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw

21.04.2021

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Rząd chce zapewnić dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną zwierzętom w służbach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dotyczy to także Służby Więziennej i Sił Zbrojnych RP. Wszystkie zwierzęta – zarówno psy, jak i konie – będą pozostawały na stanie danej jednostki, także wtedy, gdy przejdą na „emeryturę”.

Służby podległe MSWiA, tj. Policja, Straż Graniczna, Służba Ochrony Państwa i Państwowa Straż Pożarna, korzystają z pomocy zwierząt (Policja i Straż Graniczna z psów i koni, Służba Ochrony Państwa i Państwowa Straż Pożarna – z psów). Z koni i psów służbowych korzystają również Siły Zbrojne RP, a Służba Więzienna – z psów. Zwierzęta są wykorzystywane m.in. w ramach działań związanych z ratowaniem życia i zdrowia ludzkiego, działaniach poszukiwawczych czy kontrterrorystycznych, a w przypadku koni w Siłach Zbrojnych RP – do celów reprezentacyjnych.

Aktualnie we wszystkich formacjach MSWiA służy ponad 2 tys. psów i ponad 60 koni – większość w Policji. Rocznie ok. 10 proc. zwierząt jest wycofywanych ze służby i przechodzi na „emeryturę”.

Najważniejsze rozwiązania

•    Po przejściu na „emeryturę”, wszystkie zwierzęta będą pozostawały na stanie danej formacji.
•    Określono obowiązki opiekunów zwierząt, w tym w szczególności związane z zapewnieniem prawidłowego utrzymania zwierząt. Obejmuje to:

  • racjonalne żywienie i stały dostęp do czystej i świeżej wody;
  • dbanie o stan zdrowia i kondycję, w tym poddawanie terminowym szczepieniom i zabiegom profilaktycznym oraz zapewnienie możliwości codziennego ruchu;
  • pielęgnację i utrzymanie w czystości;
  • zapewnienie warunków utrzymania dostosowanego do potrzeb biologicznych.

•    Pierwszeństwo w przejmowaniu opieki nad zwierzęciem miałby dotychczasowy opiekun, o ile wyrazi taką wolę. W przypadku, gdy żadna uprawniona osoba (tj. inny funkcjonariusz, pracownik cywilny formacji lub emerytowany funkcjonariusz, bądź funkcjonariusz rencista) nie wyraziłaby woli przejęcia opieki nad zwierzęciem, opieka ta będzie sprawowana w ramach określonej jednostki lub komórki organizacyjnej danej formacji. Opieka nad zwierzęciem będzie mogła być także powierzona organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
•    Zapewnione zostanie dostosowanie norm żywienia psa i konia do potrzeb jego organizmu, wieku, stanu zdrowia, warunków klimatycznych, funkcji fizjologicznych oraz wysiłku fizycznego lub wskazań lekarza weterynarii.
•    Opiekun zwierzęcia używanego do celów służbowych, będzie otrzymywał wyżywienie w naturze dla psa lub konia albo równoważnik w formie ryczałtu z tytułu zwrotu kosztów wyżywienia zwierzęcia. Ryczałt taki otrzyma również opiekun zwierzęcia wycofanego ze służby w danej formacji.
•    Poszczególne formacje będą nadzorowały sposób realizacji opieki nad powierzonym zwierzęciem. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, zwierzę będzie mogło być odebrane i przydzielone innej osobie.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

{"register":{"columns":[]}}