W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw

31.08.2021

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej.

Rząd chce zoptymalizować proces przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego w ramach programu „Rodzina 500+”. Program realizowany jest na ogromną skalę i cieszy się dużą popularnością. Obecnie na ten cel zostało przeznaczonych już ponad 157 mld zł, z których korzysta blisko 6,5 mln dzieci. Główną zmianą będzie powierzenie obsługi programu Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, który dysponuje odpowiednimi zasobami oraz systemami informatycznymi. Ponadto zakłada się wykorzystanie wyłącznie elektronicznych kanałów składania wniosków oraz wypłatę świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej.

 

Z roku na rok obserwuje się wzrost dotyczący wykorzystania elektronicznych kanałów składania wniosków dot. programu Rodzina 500+. W 2018 r. 32,3 proc. wniosków został złożony przez internet. W 2019 r. było to już 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 r. 84 proc. Również wypłata świadczeń w formie bezgotówkowej cieszy się wśród polskich rodzin dużym zainteresowaniem. Wśród osób otrzymujących świadczenia na rzecz dzieci – takie jak m.in. świadczenia rodzinne, czy świadczenie wychowawcze – jedynie w przypadku niespełna 2 proc. osób wypłata odbywa się w innej formie niż na rachunek bankowy. Proponowane rozwiązanie to nie tylko optymalizacja procesu i redukcja kosztów obsługi. To także ograniczenie ryzyka zarażenia COVID-19 – m.in. poprzez eliminację ryzyka przenoszenia koronawirusa na dokumentach papierowych oraz środkach pieniężnych, jak i eliminację bezpośrednich kontaktów z innymi osobami przy osobistym składaniu wniosków.

 

Najważniejsze rozwiązania

  • Powierzono obsługę programu „Rodzina 500+” Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.
  • Zmieniono formę składania wniosku – możliwość składania wniosku jedynie przez internet.
  • Zmieniono sposób wypłaty świadczenia wychowawczego – możliwość wypłaty jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Odejście od wypłaty w formie gotówkowej.
  • Wypłata świadczeń wychowawczych w pełnej wysokości osobom, które dotychczas były pozbawione tego świadczenia lub pobierały je w obniżonej wysokości.

Projektowana ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie w innym terminie.  

{"register":{"columns":[]}}