Projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz ustawy o finansach publicznych
13.09.2022
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz ustawy o finansach publicznych, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii.
Nowe przepisy poprawiają efektywność postępowań dotyczących nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych. Chodzi o postępowania prowadzone przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Projekt upraszcza również obowiązek sprawozdawania o stosowanych terminach zapłaty i doprecyzowuje przepisy w tym zakresie.
Obecna ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych określa szczególne uprawnienia wierzyciela i obowiązki dłużnika dotyczące m.in. terminów zapłaty w transakcjach handlowych. Przepisy zawierają także zakaz nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych przez firmy. Postępowanie w takich sprawach prowadzi Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Najważniejsze rozwiązania
- Uproszczony i doprecyzowany zostanie obowiązek sprawozdawczy dotyczący praktyk płatniczych.
- W sprawozdaniach nie trzeba będzie ujmować m.in. świadczeń z transakcji handlowych dotyczących działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, świadczeń przeterminowanych czy świadczeń pomiędzy spółkami w ramach jednej grupy kapitałowej.
- Wydłużony zostanie termin na złożenie sprawozdania – z 31 stycznia na 30 kwietnia.
- Uregulowane zostaną m.in. zasady składania korekty sprawozdania, jak i kursu walutowego, po którym należy przeliczać świadczenia pieniężne w walutach na potrzeby sprawozdawczości. - Poprawiona zostanie efektywność postępowania w sprawie nadmiernego opóźniania ze spełnianiem świadczeń pieniężnych.
- Uelastycznione zostaną zasady karania za nadmierne opóźnianie się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych, prowadzone przez Prezesa UOKiK.
- Dzięki nowemu modelowi wyliczenia maksymalnej kary pieniężnej, firma będzie znać maksymalną dolegliwość kary, która jej grozi, a jednocześnie dzięki swoim działaniom – przywołaniu i wykazaniu okoliczności łagodzących występujących w sprawie – będzie mogła wpłynąć na obniżenie jej wysokości.
- Z postępowania wyłączone zostaną opóźnienia w ramach grup kapitałowych. Określone będą także zasady przewalutowania świadczeń pieniężnych wyrażonych w walutach obcych.
- Wprowadzona zostanie instytucja tzw. wezwań miękkich. Dzięki temu, Prezes UOKiK – bez konieczności wszczynania sformalizowanego postępowania – będzie mógł wystąpić do przedsiębiorcy w sprawach dotyczących nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych – z prośbą o wyjaśnienia.
Większość nowych rozwiązań ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.