W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

16.07.2024

W związku ze zbliżającym się terminem upływu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, wprowadzone zostaną przepisy, które umożliwią zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia. Dzięki temu osoby te zostaną zabezpieczone przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień, które przysługują im na podstawie dotychczasowego orzeczenia.

  • Nowe przepisy mają na celu złagodzenie skutków upływu, z dniem 30 września 2024 roku, terminów ważności orzeczeń wydłużonych ustawą z 19 grudnia 2023  roku o  szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności.
    • Chodzi także o usprawnienie pracy zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, w związku z ewentualnym skumulowaniem wniosków o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, złożonych w ostatnim możliwym terminie.
  • Umożliwione zostanie zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia o  niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności do czasu, gdy nowe orzeczenie stanie się ostateczne. Nie będzie to jednak możliwe dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tą ważność.
    • Warunkiem będzie złożenie przez osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie nowego orzeczenia o  niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności w okresie ważności swojego orzeczenia.
    • Jest to szczególnie istotne dla osób z niepełnosprawnością, które utraciłyby ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności z upływem 30 września 2024 roku.
  • Nowe przepisy rozwiążą problem z zachowaniem ciągłości w statusie osoby niepełnosprawnej i umożliwią korzystanie z systemu ulg i świadczeń, które wynikają z posiadanego dotychczas orzeczenia.
  • Rozwiązanie będzie również korzystne dla zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, które będą mogły zaplanować organizację pracy składów orzekających, w spodziewanym okresie napływu większej liczby wniosków o wydanie orzeczeń.

 

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

{"register":{"columns":[]}}