Projekt ustawy o zmianie ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym oraz niektórych innych ustaw
11.10.2022
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów.
Projekt przewiduje zwiększenie ochrony interesów klientów, którzy korzystają z usług podmiotów na rynku finansowym. Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie działalności edukacyjnej i informacyjnej w tej dziedzinie.
Dynamiczny rozwój rynku finansowego, rozszerzanie usług finansowych oraz coraz większe ich skomplikowanie, wymagają wzmocnienia ochrony klientów, którzy korzystają z usług oferowanych na tym rynku, m.in. poprzez edukację finansową. Liczba skarg dotyczących naruszeń praw konsumentów, która wpływa do instytucji odpowiedzialnych za ochronę interesów konsumentów, wskazuje na potrzebę wzmocnienia działalności edukacyjnej i informacyjnej, jeśli chodzi o ochronę interesów klientów podmiotów rynku finansowego.
Najważniejsze rozwiązania
- Wprowadzone zostaną zmiany, które pozwolą na efektywniejsze wykorzystanie środków z Funduszu Edukacji Finansowej, co przyczyni się do zwiększenia kompetencji finansowych społeczeństwa.
- Obecnie zadania związane z działalnością edukacyjną i informacyjną, dotyczącą rynku finansowego realizowane są przez Rzecznika Finansowego, który dysponuje środkami Funduszu Edukacji Finansowej, na wniosek Rady Edukacji Finansowej.
- Ze względu na wątpliwości dotyczące charakteru prawnego tego funduszu i możliwości dysponowania przez Rzecznika Finansowego środkami tego funduszu, konieczne jest przeniesienie realizacji tych zadań do ministra finansów. Rozwiązanie to pozwoli na efektywne wykorzystanie środków z Funduszu Edukacji Finansowej.
- Wprowadzone zostaną zmiany, które ułatwią planowanie działań Rzecznika Finansowego oraz umożliwią lepsze wykorzystanie jego zasobów. Przewiduje się m.in.:
- wprowadzenie rocznych deklaracji w zakresie opłat na finansowanie działalności Rzecznika i jego Biura,
- uelastycznienie sposobu wprowadzania zmian planu finansowego Rzecznika,
- możliwość powoływania przez Rzecznika pełnomocników terenowych.
- Proponowane zmiany pozwolą Rzecznikowi na efektywne planowanie jego działań, co przyczyni się do zwiększenia skuteczności i efektywności systemu ochrony klientów rynku finansowego.
Nowe rozwiązania wejdą w życie 1 stycznia 2023 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.