Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz o zmianie niektórych innych ustaw
10.07.2023
Rada Ministrów przyjęła projekt o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska.
Rząd chce nadal stabilizować ceny energii elektrycznej w Polsce. Będzie to możliwe m.in. przez zwiększenie limitu zużycia prądu objętego zamrożeniem cen. Dla gospodarstw domowych limit zwiększy się z 2000 kWh do 3000 kWh rocznie, dla osób z niepełnosprawnościami z 2600 kWh do 3600 kWh, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników – z 3000 kWh do 4000 kWh rocznie. Dodatkowo, obniżona zostanie cena maksymalna na energię, m.in. dla samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw, do poziomu 693 zł/MWh. Ponadto, rząd chce, aby spółki węglowe podzieliły się swoimi nadmiarowymi zyskami i częściowo sfinansowały obniżkę cen prądu dla obywateli.
Wzrost cen energii i paliw w Polsce był i jest spowodowany nałożeniem się szeregu niesprzyjających okoliczności, które wynikają przede wszystkim z gazowego szantażu Gazpromu oraz inwazji Rosji na Ukrainę. Dlatego rząd chce zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państwa, zapewnić ciągłość dostaw energii, a także nadal minimalizować podwyżki cen energii dla najbardziej wrażliwych odbiorców. Istnieje także konieczność dalszego utrzymania rozwiązań osłonowych, które obowiązują od 2022 r.
Jednocześnie rząd nadal zachęca do oszczędności energii, co wiąże się z dalszymi benefitami. Wystarczy, że w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. mieszkańcy Polski zmniejszą zużycie prądu o co najmniej 10 proc. Wówczas otrzymają dodatkowy upust o wartości 10 proc. całego rachunku za energię elektryczną, który zostanie rozliczony w 2024 r.
Najważniejsze rozwiązania
- Zwiększony zostanie limit zużycia prądu objętego zamrożeniem cen.
- Dla gospodarstw domowych roczny limit zwiększy się z 2000 kWh do 3000 kWh.
- Dla gospodarstw domowych, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością, roczny limit zwiększy się z 2600 kWh do 3600 kWh.
- Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz osób, które prowadzą gospodarstwa rolne, roczny limit zwiększy się z 3000 kWh do 4000 kWh.
- Nowe limity będą do wykorzystania w 2023 r. Nawet jeśli odbiorca energii elektrycznej – jeszcze przed wejściem w życie ustawy – przekroczył dotychczasowy limit, sprzedawca energii rozliczy temu odbiorcy dodatkowy wolumen energii w ramach korekty faktur.
- Od 1 października 2023 r. obniżona zostanie cena maksymalna na energię, z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh. Rozwiązanie będzie przeznaczone dla:
- samorządów;
- małych i średnich przedsiębiorstw;
- wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki, noclegownie czy placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi.
- Dodatkowo rząd chce, aby duże spółki węglowe podzieliły się nadmiarowymi zyskami i częściowo sfinansowały obniżkę cen prądu dla obywateli.
- Podmioty, które zajmują się wydobyciem, wytwarzaniem lub obrotem węglem, zapłacą składkę solidarnościową od nadzwyczajnych zysków uzyskanych w 2022 r.
- Nadmiarowe dochody to dochody, które przekraczają 120 proc. średnich dochodów osiągniętych w okresie wcześniejszych 4 lat. Nadmiarowe dochody zostaną obciążone składką w wysokości 33 proc.
- Środki od nadzwyczajnych zysków spółek węglowych zostaną przeznaczone na częściowe sfinansowanie obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych.