W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym

22.10.2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym, przedłożony przez Ministra Infrastruktury.

Projekt wdraża do polskiego prawa dyrektywę Unii Europejskiej w sprawie użytkowania pojazdów najmowanych bez kierowców, w celu przewozu drogowego rzeczy. Po zmianie, do wykonywania takich przewozów, polscy przewoźnicy drogowi będą mogli korzystać także z pojazdów wynajmowanych i zarejestrowanych w innym państwie UE. 

Najważniejsze rozwiązania 

  • Przewoźnicy drogowi, prowadzący działalność w Polsce, będą mogli czasowo korzystać z wynajętego pojazdu, który został zarejestrowany lub dopuszczony do ruchu na terytorium innego państwa Unii Europejskiej.
    • Rozwiązanie będzie możliwe pod warunkiem, że korzystanie z takiego pojazdu nie będzie trwać dłużej niż:
  • 3 kolejne miesiące w danym roku kalendarzowym, od dnia zgłoszenia pojazdu do właściwego organu – w przypadku wykonywania krajowego lub międzynarodowego transportu drogowego rzeczy,
  • 2 kolejne miesiące w danym roku kalendarzowym, od dnia zgłoszenia pojazdu do właściwego organu – w przypadku wykonywania krajowego lub międzynarodowego  niezarobkowego przewozu drogowego rzeczy.
    • Nowe przepisy ułatwią reakcję na krótkoterminowy, sezonowy lub tymczasowy wzrost zapotrzebowania na pojazdy oraz zastąpienie zepsutych lub uszkodzonych pojazdów.
  • Analogicznie, przedsiębiorcy, którzy mają siedzibę w innym państwie UE, będą mogli korzystać z pojazdów wynajmowanych i zarejestrowanych w Polsce lub w innym państwie UE.
  • Główny Inspektor Transportu Drogowego we współpracy z Komendantem Głównym Policji i Szefem Krajowej Administracji Skarbowej opracują strategię kontroli przepisów dotyczących przewozów kabotażowych (zarobkowy transport ładunków na obszarze jednego państwa pojazdem, który zarejestrowany jest w innym państwie).
    • Przyjęte rozwiązania mają na celu przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji poprzez zwiększenie wykrywania niedozwolonych operacji kabotażowych. Przyczynią się także do wzrostu konkurencyjności polskich przewoźników na rynku transportowym. 

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

{"register":{"columns":[]}}