W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych

09.07.2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii.

Rząd zamierza uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej.

Biura informacji gospodarczej to instytucje, które gromadzą, przechowują i udostępniają dane dotyczące nierzetelnych dłużników, jak również informacje o należytym wywiązywaniu się ze swoich zobowiązań. Obecnie do grupy biur informacji gospodarczej zalicza się: BIG InfoMonitor S.A., Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A., Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. oraz ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

Najważniejsze rozwiązania

  • Biura informacji gospodarczej będą musiały publikować na swojej stronie internetowej przejrzysty cennik swoich usług.
  • Uzupełniony zostanie katalog informacji, które mogą zostać przekazane do biura informacji gospodarczej. Chodzi o adres do doręczeń elektronicznych podmiotu, który nie jest konsumentem.
  • Biura informacji gospodarczej będą umieszczać w rejestrze zapytań informacje o podmiocie, któremu ujawniono informacje gospodarcze.
  • Informacja taka ma kluczowe znaczenie dla osoby, o której informacje udostępniło biuro. Podmiot taki najczęściej nie jest klientem biura, a informacje zawarte w rejestrze zapytań są dla niego jedynym źródłem wiedzy o tym, kto i jakie jego dane posiada.
  • Każdy podmiot, który występuje z wnioskiem o ujawnienie informacji gospodarczych za pośrednictwem np. pełnomocnika, będzie musiał podać we wniosku dane pełnomocnika. Natomiast biuro będzie musiało odnotować w rejestrze zapytań fakt ujawnienia danych, zarówno pełnomocnikowi, jak i jego mocodawcy.
  • Więcej podmiotów publicznych będzie mogło otrzymywać informacje gospodarcze oraz informacje z rejestru zapytań. Będą to m.in. organy Policji czy Straży Granicznej.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem obowiązku informowania biura o pobieraniu informacji gospodarczych przez inny podmiot i rejestrowaniu tej informacji w rejestrze zapytań, który wejdzie w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia.

{"register":{"columns":[]}}