W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym oraz niektórych innych ustaw

20.09.2022

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Projekt dostosowuje polskie prawo do unijnych rozporządzeń, które dotyczą Systemu Informacyjnego Schengen (SIS). W ramach modernizacji tego systemu wprowadzone zostały nowe kategorie wpisów danych do SIS.

Zmiany przyczynią się do utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa i sprawiedliwości w Unii Europejskiej. Będzie to możliwe dzięki współpracy operacyjnej między np. Strażą Graniczną, Policją, organami celnymi czy imigracyjnymi. Dotyczy to także organów, które odpowiadają za zapobieganie przestępstwom, ich wykrywanie, prowadzenie w ich sprawie postępowań przygotowawczych, a także ściganie przestępstw oraz wykonywanie kar.

Najważniejsze rozwiązania

Dodane zostaną nowe kategorie wpisów danych do Systemu Informacji Schengen, m.in.:

  • wpisy o nieznanych osobach podejrzanych lub poszukiwanych – wprowadzone zostaną odbitki linii papilarnych palców lub odbitki linii papilarnych dłoni, znalezionych na miejscu poważnego przestępstwa lub incydentu terrorystycznego i uznanych za należące do sprawcy;
  • wpisy tzw. prewencyjne o małoletnich, którzy są zagrożeni uprowadzeniem przez rodzica, członka rodziny lub opiekuna;
  • wpisy tzw. prewencyjne o małoletnich, którym należy uniemożliwić podróżowanie ze względu na realne zagrożenie. Chodzi o małoletnich, którzy mogą stać się ofiarami przestępstw o charakterze terrorystycznym lub wezmą udział w popełnianiu takich przestępstw. Dotyczy to także możliwości ich zwerbowania lub zaciągnięcia do ugrupowań zbrojnych lub zmuszania do aktywnego udziału w działaniach wojennych;
  • wpisy tzw. prewencyjne o małoletnich i osobach pełnoletnich narażonych na niebezpieczeństwo, którym należy uniemożliwić podróżowanie dla ich własnej ochrony (np. gdy podróż może się wiązać z ryzykiem handlu ludźmi, przymusowego małżeństwa lub przemocą warunkowaną płcią);
  • wpisy do celów powrotu – odnotowywane będą decyzje o zobowiązaniu do powrotu cudzoziemców, którzy nielegalnie przebywają w UE.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innym terminie.

{"register":{"columns":[]}}