Projekt ustawy o zmianie ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia
23.07.2019
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, przedłożony przez ministra zdrowia.
Osoby wykonujące zawody medyczne, np. lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, farmaceuci i diagności laboratoryjni będą mogli przystąpić do szkolenia specjalizacyjnego, np. w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży.
Najważniejsze rozwiązania"
- Minister zdrowia – na wniosek osoby legitymującej się dorobkiem naukowym lub zawodowym – będzie mógł uznać taki dorobek za równoważny ze zrealizowaniem programu szkolenia specjalizacyjnego.
- W rezultacie osoba, która zda państwowy egzamin specjalizacyjny w danej dziedzinie ochrony zdrowia, otrzyma dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu specjalisty, np. z zakresu psychoterapii dzieci i młodzieży.
- Rozwiązania są spełnieniem postulatów lekarzy psychiatrów dzieci i młodzieży, którzy zwracali uwagę na szczególną specyfikę pracy z takimi pacjentami. Dzięki nowym propozycjom zwiększy się także liczba specjalistów, a w efekcie łatwiejszy będzie dostęp do profesjonalnych usług medycznych.
- Program szkolenia specjalizacyjnego został opracowany przez zespół ekspertów powołany przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i został zatwierdzony przez ministra zdrowia.
- Po wprowadzeniu nowej specjalizacji – psychoterapii dzieci i młodzieży, ok. 450 osób wystąpiło o uznanie dorobku naukowego lub zawodowego (dane z 5 lipca 2019 r.).
Nowe przepisy mają obowiązywać z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Informacje o publikacji dokumentu
- Ostatnia modyfikacja:
- 14.01.2020 16:09 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 14.01.2020 16:09 administrator gov.pl