W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz niektórych innych ustaw

05.07.2022

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej dotyczących trybu prowadzenia kontroli, która związana jest ze spełnianiem wymagań przez napoje spirytusowe. Ponadto, Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa będzie prowadził rejestr działalności dotyczącej wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych, podmiotów wykonujących działalność związaną z wyrobem i przetwarzaniem alkoholu etylowego oraz producentów wyrobów tytoniowych.

 

Najważniejsze rozwiązania

  • Określony zostanie tryb prowadzenia kontroli dotyczącej spełniania wymagań przez napoje spirytusowe, zgodnie z unijnymi przepisami.
  • Wdrożone zostaną zasady nadzoru nad procesem leżakowania napojów spirytusowych, w których opisie, prezentacji lub etykietowaniu umieszczone są informacje o okresie leżakowania (dojrzewania) napoju spirytusowego. Nadzór nad takim leżakowaniem sprawować będzie Krajowa Administracja Skarbowa.
    • Dzięki temu rozwiązaniu konsumenci będą mieć pewność, że zakupiony przez nich napój spirytusowy, np. whisky lub okowita, faktycznie dojrzewał np. przez 5 lub 10 lat, zgodnie z informacją na etykiecie wyrobu podaną przez producenta.
  • Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przejmie od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzenie:
    • rejestru działalności dotyczącej wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych,
    • rejestru podmiotów wykonujących działalność związaną z wyrobem i przetwarzaniem alkoholu etylowego,
    • rejestru producentów wyrobów tytoniowych.
    • Rozwiązanie to pozwoli na efektywniejsze prace koncepcyjne związane z rozwojem rynku wina i wyrobów alkoholowych oraz lepszą współpracę z organizacjami zrzeszającymi producentów wyrobów winiarskich, piwa, napojów spirytusowych oraz alkoholu etylowego.
  • Rozszerzony zostanie zakres stosowania rejestru producentów wyrobów tytoniowych o nowatorskie wyroby tytoniowe, w tym o wyroby tytoniowe do podgrzewania.
  • Zaostrzone zostaną kary za nielegalną produkcję i przetwarzanie alkoholu etylowego i wyrobów tytoniowych.

 

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać po 60 dniach od ogłoszenia.

{"register":{"columns":[]}}