W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw

28.09.2021

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra zdrowia.

Z połączenia Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN) oraz Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) powstanie Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Centrum zapewni skoncentrowanie realizacji zadań dotyczących zdrowia publicznego w kierunku profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniami w jednej jednostce organizacyjnej, podległej ministrowi zdrowia.

Obecnie KBPN i PARPA realizują podobny zakres zadań. To m.in. profilaktyka, problematyka leczenia uzależnień, edukacja publiczna oraz wspieranie samorządów w realizacji rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii. Różnica pomiędzy KBSP i PARP nie dotyczy więc obszarów problemowych czy form oddziaływania społecznego, a jedynie podziału na substancje, których używanie generuje szkody i problemy społeczne.

Najważniejsze rozwiązania

  • Połączenie KBPN i PARPA w Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom pozwoli na skupienie działań w jednej instytucji, która połączy tematykę przeciwdziałania różnym uzależnieniom na wielu etapach działań (edukacja, profilaktyka, szkolenie kadr, leczenie, rehabilitacja, działalność badawcza itp.).
  • Utrzymana zostanie odrębność przepisów dotyczących zagadnień właściwych dla obu jednostek, np. związanych z reklamą napojów alkoholowych.
  • Powstanie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom pozwoli na lepsze wykorzystanie zasobów związanych z edukacją społeczną czy profilaktyką. Dotyczy to także lepszego dostępu do zróżnicowanych metod leczenia, których skuteczność została potwierdzona w badaniach naukowych oraz zgodnych z podejściami promowanymi m.in. przez Światową Organizację Zdrowia.
  • Dotychczasowa Rada do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii zostanie zastąpiona Radą do spraw Przeciwdziałania Uzależnieniom. Będzie działała przy Prezesie Rady Ministrów, jako organ koordynacyjno-doradczy w sprawach dotyczących uzależnień.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

{"register":{"columns":[]}}