W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej

06.06.2023

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej, przedłożony przez ministra – członka Rady Ministrów Michała Dworczyka.

Rząd chce usprawnić działanie Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej (ZPHM). Zespół składa się z medyków (lekarzy, pielęgniarek oraz ratowników medycznych), którzy zapewniają pomoc poza terytorium Polski osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. ZPHM prowadzi także działania humanitarne oraz zapewnienia transport medyczny.

W ciągu swojej działalności, ZPHM zrealizował działania ratunkowo-transportowe po wypadku polskiego autokaru w Chorwacji oraz prowadził działania humanitarne związane ze wsparciem ukraińskiej służby zdrowia w rejonie Charkowa. Realizował także akcje ewakuacyjne polskich obywateli, którzy zostali ranni w trakcie działań wojennych w Ukrainie. Medycy z ZPHM brali ponadto udział w działaniach ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR, po trzęsieniu ziemi w Turcji.

Najważniejsze rozwiązania

  • Członkom ZPHM zapewnione zostanie ubezpieczenie od porwania i okupu w czasie realizacji swoich zadań.
  • Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej będzie mógł  doraźnie powoływać ekspertów, którzy nie są członkami ZPHM, do realizacji określonej misji. Chodzi np. o lekarzy określonych specjalności, logistyków czy specjalistów do spraw bezpieczeństwa fizycznego misji.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

{"register":{"columns":[]}}