Propozycja średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2023 oraz informację o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2023
14.06.2022
Rada Ministrów przyjęła propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2023 oraz informację o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2023, przedłożone przez ministra finansów.
Średnioroczne wskaźniki wzrostu wynagrodzeń są corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Do 15 czerwca 2022 r. Rada Ministrów przedkłada je do opinii Radzie Dialogu Społecznego oraz ogólnokrajowym organizacjom związków zawodowych zrzeszających pracowników państwowej sfery budżetowej.
- Rząd proponuje średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2023 r. w wysokości 107,8% w ujęciu nominalnym.
- Oznacza to, że wynagrodzenia oraz kwoty bazowe w 2023 r., ustalone zgodnie z ustawą o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw, zostaną zwaloryzowane o 7,8%, czyli o prognozowaną średnioroczną dynamikę cen towarów i usług konsumpcyjnych.
- Przewidywane wielkości makroekonomiczne w 2023 r. ukształtują się następująco:
- dynamika realna produktu krajowego brutto – 103,2%;
- średnioroczna dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych – 107,8%;
- dynamika nominalna przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej – 109,6%;
- dynamika nominalna przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw – 109,8%;
- przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej – 10 826 tys. etatów;
- stopa bezrobocia rejestrowanego (na koniec roku) – 5,1%;
- przeciętne zatrudnienie w państwowej sferze budżetowej – ok. 571 tys. etatów
(z uwzględnieniem dotychczas dokonanego rozdysponowania w rezerwach celowych na 2022 r.).