Ramię w ramię z Irlandią na rzecz Europy silnej, bezpiecznej i konkurencyjnej
05.09.2024
Sytuacja geopolityczna była głównym tematem rozmów Premiera Donalda Tuska oraz Premiera Irlandii Simona Harrisa w Rzeszowie. Szefowie rządów obu państw podobnie oceniają konieczność niesienia pomocy Ukrainie oraz sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Spotkanie było także okazją do dalszego zacieśnienia tradycyjnie już bardzo dobrych relacji między Polską a Irlandią, w której Polonia stanowi największą mniejszość.
Razem dla Ukrainy
Spotkanie w Rzeszowie odbyło się w drodze powrotnej S. Harrisa z Kijowa, gdzie Premier Irlandii przebywał na zaproszenie Prezydenta W. Zełenskiego.
Tematami rozmów premierów Polski i Irlandii były kwestie związane z rosyjską agresją na Ukrainę i wsparciem udzielanym przez nasze kraje władzom w Kijowie i samym Ukraińcom.
Szef polskiego rządu wyraził wdzięczność za zaangażowanie Irlandii w pomoc udzielaną naszemu sąsiadowi.
“Wojskowa neutralność nie może w żadnym wypadku oznaczać obojętności wobec zła, agresji i tragedii niewinnych ludzi. Dlatego chcę podkreślić zaangażowanie Irlandii w pomoc świadczoną Ukrainie w tych trudnych dla niej momentach”
– podkreślił Donald Tusk.
Irlandia nie jest członkiem NATO i ma status kraju neutralnego, ale jej postawa i wielowymiarowa pomoc udzielana Ukrainie są widocznym znakiem jedności Zachodu. Dublin angażuje się we wsparcie Ukrainy poprzez dostarczanie pomocy wojskowej oraz finansowanie pomocy humanitarnej i odbudowy kraju po rosyjskiej agresji.
“Irlandczycy są świadomi, jak traumatyczne i bolesne są szkody, jakie ta wojna powoduje dla społeczeństwa Ukrainy. Dlatego od samego początku naród irlandzki Ukrainę wspierał”
– powiedział Premier Irlandii Simon Harris.
Podczas wizyty w Ukrainie szef irlandzkiego rządu zapewnił o niezachwianym poparciu swojego kraju dla Kijowa. S. Harris i W. Zełenski podpisali dwustronne “Porozumienie o wsparciu dla Ukrainy i współpracy między Irlandią a Ukrainą”. Kraj ten, podobnie jak Polska, wspiera także negocjacje akcesyjne Ukrainy z Unią Europejską.
“Nie” dla instrumentalizacji migrantów
Jednym z głównych tematów rozmów była sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Premier Polski zauważył, że naciski na granice zewnętrzne Unii Europejskiej powinny być przedmiotem troski całej Wspólnoty.
Irlandia, jako kraj, który borykał się niedawno ze wzmożonym ruchem migracyjnym, doskonale to rozumie.
“Cieszę się, że Irlandia – jakże odległa geograficznie od wschodniej granicy Unii Europejskiej – udziela nam pełnego wsparcia w czasie naszych rozmów z innymi liderami europejskimi, jeśli chodzi o uczynienie naszej polityki ochrony granicy wschodniej – polityką europejską, a nie polityką polską”
– powiedział Premier Polski.
Na potrzebę wypracowania nowych rozwiązań w tym aspekcie zwrócił uwagę również S. Harris.
“Trzeba stworzyć przestrzeń do pracy nad najważniejszymi problemami i wyzwaniami, które stawiają przed nami dzisiejsze czasy. Wśród nich widzę migrację”
– podkreślił szef irlandzkiego rządu.
Premier Irlandii zauważył, że jest to jednak nie tylko wyzwanie, ale i szansa dla Polski i Irlandii, które powinny stać się liderami w tej kwestii.
Europa silna, bezpieczna i konkurencyjna
Donald Tusk poruszył podczas spotkania temat priorytetów naszej zbliżającej się prezydencji w Radzie UE. Wśród nich znajdą się na pewno szeroko rozumiane bezpieczeństwo, reagowanie na zagrożenia ze Wschodu oraz rozszerzenie UE. W tych kwestiach będziemy mieli w Irlandii doskonałego partnera.
“Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób tę naszą przyjaźń i bardzo dobre wzajemne zrozumienie użyć do profilowania nowej polityki europejskiej – jeśli chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo, ale także o konkurencyjność Europy, jako całości, wobec innych części świata”
– relacjonował spotkanie Prezes Rady Ministrów.
Premier doprecyzował, że ma na myśli między innymi zaangażowanie Europy w budowę nowoczesnego systemu ochrony powietrznej.
“Tylko Europa konkurencyjna, tylko Europa umiejętnie chroniąca swoje własne interesy może być bezpieczna. Europa, która potrafi chronić swoją granicę i swoje terytorium, może się spokojnie rozwijać gospodarczo. Dlatego bardzo liczę na wsparcie Dublina wtedy, kiedy będziemy przekonywać o potrzebie współfinansowania ochrony naszej wschodniej europejskiej granicy, i wtedy, kiedy będziemy dyskutowali o zaangażowaniu europejskim w budowę nowego systemu obrony powietrznej”
– podsumował szef polskiego rządu.
Premierzy rozmawiali także na tematy związane z rozwojem gospodarczym.
“Wspólny jednolity rynek powinien działać dla wszystkich, w tym również dla małych i średnich przedsiębiorstw w Irlandii i w Polsce. Ten jednolity rynek powinien działać na rzecz rolników”
– zauważył Premier Irlandii.
Donald Tusk zwrócił uwagę na wzajemne korzyści, jakie możemy osiągnąć dzięki polsko-irlandzkiej współpracy.
“Irlandia ma wyjątkowe zasługi w innowacyjności, kreatywności i odporności gospodarczej – ten sposób myślenia jest nam bardzo bliski”
– stwierdził Premier Polski.
Podobne zdanie na temat możliwości współpracy ma strona irlandzka.
Polsko-irlandzka przyjaźń
Dobre polsko-irlandzkie relacje są wynikiem m.in. tego, jaki obraz naszego kraju budują polscy imigranci na Zielonej Wyspie. Polacy stanowią największą mniejszość w Irlandii.
“Mamy wspólne poglądy. One wynikają z naszej już bardzo tradycyjnej przyjaźni. Z faktu, że tak wiele Polek i Polaków znalazło swój drugi dom w Irlandii – z obopólną korzyścią. Wiem, jak bardzo cenisz, podobnie jak naród irlandzki, taką twórczą obecność moich rodaczek i rodaków w Irlandii”
– zwrócił się do S. Harrisa szef polskiego rządu.
Premier Irlandii podkreślił, jak bardzo jego rodacy dostrzegają i doceniają rolę Polonii w społeczno-gospodarczym rozwoju kraju. Skierował również słowa wdzięczności wobec samego Donalda Tuska, dziękując mu za przywództwo w Radzie Europejskiej w trudnym dla Irlandii czasie Brexitu.
“Solidarność i Twoje umiejętności pomogły zarządzać tym procesem. Naród irlandzki i rząd irlandzki będą za to zawsze wdzięczne i zawsze będziemy Cię uważać za przyjaciela”
– zadeklarował Simon Harris.
Premier Irlandii przypomniał, że w tym kraju mieszka około 120 tys. Polek i Polaków. Podkreślił też, że mimo geograficznej odległości jesteśmy sobie niezwykle bliscy kulturowo.
Rzeszów – jedno z miast najczęściej odwiedzanych na świecie
Premier Donald Tusk wyraził wdzięczność mieszkańcom, przedsiębiorcom oraz włodarzom Rzeszowa. To właśnie w tym mieście znajdują się kluczowe obiekty, takie jak baza wojskowa oraz lotnisko, które jest ważnym punktem wsparcia Ukrainy. Rzeszów odgrywa istotną rolę w transporcie pomocy humanitarnej i wojskowej dla naszego sąsiada.
“Rzeszów jest jednym z najczęściej odwiedzanych na świecie przez liderów politycznych miast. Dzisiaj z Rzeszowem mogłyby konkurować tylko Nowy Jork i Bruksela, jeśli chodzi o częstotliwość wizyt głów państw, premierów, liderów politycznych. Od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę Rzeszów gościł liderów politycznych ponad 640 razy”
– podkreślił polski Premier.
Szef polskiego rządu spotkał się również z polskimi żołnierzami z 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich oraz z jednostek podległych Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych, którzy stacjonują w Rzeszowie. Premier podziękował im za czujność, odwagę, zaangażowanie i gotowość do obrony granicy Polski. To od ich pracy zależy także bezpieczeństwo dostaw wojskowych i humanitarnych do Ukrainy.