Rozmowa premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Korei Południowej Yoon Suk-yeolem
30.08.2022
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z prezydentem Korei Południowej Yoon Suk-yeolem. Przywódcy omówili kwestie współpracy gospodarczej Polski i Korei, bezpieczeństwa energetycznego oraz energetyki jądrowej w obliczu nieustającej agresji Rosji.
Wojna na terenie Ukrainy nie ustaje, a skutki agresji rosyjskiej odczuwa wiele państw. Szeroko rozumiane bezpieczeństwo krajów jest zagrożone. Wzmocnienie współpracy pomiędzy poszczególnymi państwami jest kluczowe.
Szef polskiego rządu wyraził zadowolenie z pogłębienia polsko-koreańskich relacji w ciągu ostatnich lat. Polska widzi partnerstwo z Republiką Korei jako istotny element naszej polityki zagranicznej.
Bezpieczeństwo energetyczne
Dotkliwą i nieuniknioną konsekwencją wojny na terenie Ukrainy jest zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego. Dlatego Polska podejmuje zdecydowane kroki w kierunku zabezpieczenia tego sektora. Koreański dostawca technologii - Korea Hydro & Nuclear Power – wyraził zainteresowanie udziałem w programie polskiej energetyki jądrowej. 21 kwietnia 2022 r. złożył ofertę na budowę elektrowni jądrowych w Polsce.
30 czerwca 2022 r. Minister Klimatu i Środowiska zawarła porozumienie z Ministrem Handlu, Przemysłu i Energii Republiki Korei w sprawie współpracy energetycznej w zakresie m.in. technologii wodorowych, OZE, CCU/CCS, elektro-mobilności, inteligentnych sieci, efektywności energetycznej i pokojowego wykorzystania energii jądrowej.
Wsparcie wojskowe
Równie istotne, w obliczu agresji Rosji, jest wzmocnienie współpracy Polski i Korei w zakresie obronności. W ciągu ostatnich dwóch lat intensywność kontaktów w pionie uzbrojenia ze stroną koreańską znacząco wzrosła. W lipcu 2022 roku zostały podpisane umowy w sprawie dostarczenia polskim siłom zbrojnym koreańskich czołgów K2, armatohaubic K9 oraz samolotów FA-50.
Współpraca gospodarcza
Od 2013 r. nasze państwa są połączone partnerstwem strategicznym. Co więcej, Korea Południowa jest drugim partnerem handlowym Polski w Azji Wschodniej. Na przestrzeni ostatnich lat dwustronny handel znacząco urósł. W 2021 r. obroty handlowe zamknęły się kwotą 8,6 mld USD i były o 23,6% wyższe niż w 2020 r.
Największym pozaeuropejskim inwestorem w Polsce jest Korea Południowa. Najbardziej obiecujące sektory współpracy inwestycyjnej z firmami koreańskimi to:
- telekomunikacyjny
- samochodowy (w tym elektromobilność i cyberbezpieczeństwo)
Cieszymy się z dotychczasowych efektów gospodarczej kooperacji naszych państw i liczymy na jej udynamicznienie w następnych latach.