Rozmowa premiera z sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju
22.11.2021
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Mathiasem Cormannem. Głównymi tematami rozmów były wzrastające ceny energii, manipulacja dostawami gazu do Europy przez Rosję oraz atrakcyjność Polski w kontekście inwestycji w naszym kraju. Podczas spotkania podsumowano 25-letnią obecność Polski w strukturach organizacji. Spotkanie odbyło się w ramach pierwszej wizyty sekretarza generalnego OECD w Polsce od czasu powołania go na to stanowisko 1 czerwca 2021 r. Mathias Cormann pogratulował Polsce skutecznej walki z pandemią. Jako obywatel Australii wyraził serdeczne podziękowania za pomoc Polski dla jego kraju w walce z Covid-19.
Sytuacja na rynku energetycznym
Podczas spotkania premier wskazał, że kraje Europy Zachodniej zaczynają dostrzegać gazociąg północny jako rodzaj polityki gospodarczej Rosji, która może wpływać na ceny energii w całej Europie. Gazociąg będzie kolejnym instrument oddziaływania Rosji na kraje zachodnie, któremu Polska zdecydowanie się sprzeciwia.
Rosja w odpowiedni sposób dozuje dostawy gazu, przez co wpływa na ceny energii. Wzrost stawek za energię i gaz w całej Europie spowodowany jest m.in. manipulacjami cenami i dostawami gazu, które mają na celu wywołanie kryzysu energetycznego.
Polska to dobre miejsce dla inwestorów
Podczas spotkania poruszone zostały też wątek atrakcyjności Polski w kontekście inwestycji w naszym kraju. Nowe przedsięwzięcia wpisują się w założenia Polskiego Ładu, wzmacniając rynek naszego kraju, dzięki zagranicznym partnerom. Polski Ład to strategiczny program rozwoju gospodarki dla dobra polskich obywateli – pracowników i pracodawców. Dzięki działaniom rządu, szybkiemu rozwojowi np. infrastruktury drogowej czy energetycznej, inwestorzy doskonale odnajdują się w naszym kraju.
25. rocznica obecności Polski w OECD
Polska została przyjęta do organizacji w 1996 r. Decyzja ta wpłynęła m.in. na szersze otwarcie polskiej gospodarki oraz poprawę jej konkurencyjności i produktywności. Nastąpił także wzrost wymiany handlowej i kapitałowej z zagranicą.
OECD skupia 37 wysoko rozwiniętych i demokratycznych krajów. Jej celem jest wspieranie państw członkowskich, aby mogły osiągnąć jak najwyższy poziom wzrostu gospodarczego, zatrudnienia oraz standardu życia. OECD współdziała także na rzecz równomiernego rozwoju gospodarczego oraz promuje rozwój handlu światowego.