W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowa szefa polskiego rządu z premierem Szwecji

01.07.2020

Tematem rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Stefanem Löfvenem, która odbędzie się w czwartek 2 lipca, będzie walka z pandemią COVID-19, współpraca bilateralna, w tym także współpraca gospodarcza oraz aktualne tematy z agendy Unii Europejskiej – Wieloletnie Ramy Finansowe i Partnerstwo Wschodnie.

Flaga Szwecji.

Priorytetem wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej jest obecnie walka z koronawirusem i łagodzenie społeczno-ekonomicznych konsekwencji pandemii. Jednym z głównych tematów rozmowy szefów rządów obu państw będzie obecna sytuacja związana z pandemią oraz możliwość dalszej współpracy w tym zakresie. Premierzy omówią także kwestie związane ze strategią Komisji Europejskiej na rzecz przyspieszenia rozwoju, produkcji i wdrażania szczepionek przeciwko COVID-19.

Europejska gospodarka w fazie wychodzenia z kryzysu potrzebuje impulsu rozwojowego. Dlatego kolejnym zagadnieniem poruszonym podczas rozmowy będą Wieloletnie Ramy Finansowe na lata 2021-2027 oraz Europejski Instrument na rzecz Odbudowy. Pierwsze dyskusje na ten temat odbyły się 19 czerwca podczas wideokonferencji szefów państw i rządów Unii Europejskiej.

Polska poparła pakiet Komisji Europejskiej obejmujący dostosowaną propozycję Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy, jako podstawy do dalszej dyskusji. Strona polska zaznaczyła, że zaktualizowana propozycja budżetu na lata 2021-2027 wymaga nadal dyskusji - powinna być prowadzona w kontekście całego pakietu. Komisja Europejska utrzymała niektóre elementy swojej pierwotnej propozycji, które budzą wyraźny sprzeciw nie tylko Polski, ale również innych państw członkowskich. Podczas rozmowy szefowie rządów omówią także kwestie związane z Partnerstwem Wschodnim, które powstało 11 lat temu z inicjatywy Polski i Szwecji. 18 czerwca odbyła się wideokonferencja Partnerstwa Wschodniego podczas której szefowie państw i rządów dyskutowali m.in. nad długoterminowymi celami w kontekście szczytu, który z powodu pandemii COVID-19 został przeniesiony na 2021 r.

Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu

{"register":{"columns":[]}}