W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozporządzenie w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury; rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego; rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego; rozporządzenie w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego.

05.03.2024

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury; rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego; rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego; rozporządzenie w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego – dokumenty przedłożone przez Ministra Sprawiedliwości.

Rząd planuje wznowienie działalności dwóch komisji kodyfikacyjnych. Do 2015 roku pełniły one ważne funkcje, przygotowując i opiniując projekty aktów prawnych. Prace rozpoczną także dwie nowe komisje. W sumie funkcjonować będą komisje kodyfikacyjne, zajmujące się ustrojem sądownictwa i prokuratury oraz prawem karnym, cywilnym i rodzinnym.

Najważniejsze rozwiązania

  • Utworzona zostanie Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

    • Będzie ona opracowywać akty prawne dotyczące ustroju sądownictwa i prokuratury przez przedstawicieli doktryny i praktyki prawniczej oraz ekspertów z dziedziny prawa związanego z ustrojem sądów i prokuratury.
    • Komisja będzie zajmowała się prowadzeniem prac analityczno-koncepcyjnych oraz legislacyjnych nad projektami aktów prawnych.
  • Przywrócona zostanie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego.

    • Jej celem będzie prowadzenie analiz i koncepcji dotyczących projektów aktów prawnych związanych z prawem cywilnym i gospodarczym.
    • Regulacje będą tworzone przez przedstawicieli doktryny i praktyki prawniczej, którzy są ekspertami z dziedziny prawa cywilnego.
  • Przywrócona zostanie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego.

    • Komisja będzie prowadziła prace analityczno-koncepcyjne oraz legislacyjne nad projektami aktów prawnych, jeśli chodzi o szeroko rozumiane prawo karne – materialne, procesowe i wykonawcze, prawo karne skarbowego oraz prawo o wykroczeniach.
    • Przepisy będą opracowywane przez przedstawicieli doktryny i praktyki prawniczej, którzy są ekspertami z dziedziny prawa karnego. Zapewni to wysoki poziom merytoryczny opracowywanych projektów.
  • Utworzona zostanie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego.

    • Będzie ona opracowywać przepisy, które dotyczą prawa rodzinnego i opiekuńczego. Tworzyć je będą eksperci oraz przedstawiciele doktryny i praktyki prawniczej.
    • Komisja będzie zajmowała się prowadzeniem prac analityczno-koncepcyjnych oraz legislacyjnych nad projektami aktów prawnych.
{"register":{"columns":[]}}