W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rząd rozszerza Tarczę antykryzysową

07.04.2020

Rada Ministrów przyjęła kolejne rozwiązania zapobiegające skutkom negatywnego oddziaływania koronawirusa na gospodarkę. Jest to kontynuacja działań zawartych w Tarczy antykryzysowej, która wspiera przedsiębiorców i pracowników.

Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej.

Jak wyjaśnił minister Łukasz Schreiber, rząd zaprezentował niezbędne działania, by ratować krajowe firmy i pomagać Polakom w codziennym funkcjonowaniu. „Wartość pakietu uzupełniającego do tarczy antykryzysowej wyniesie ponad 11 mld zł” – poinformował minister.

 

Najważniejsze rozwiązania

 

·       Rozszerzenie zwolnień z ZUS-u na przedsiębiorców, którzy zatrudniają od 10 do 49 pracowników. Ulga na ZUS wyniesie 50 proc.

·       Wydłużenie wsparcia dla firm w ramach świadczenia postojowego (3 miesiące).

·       W przypadku obowiązkowej kwarantanny, rolnicy i pracujący z nimi domownicy otrzymają zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

·       Wprowadzenie nielimitowanego dostępu do „publicznych” stron internetowych. Chodzi m.in. o domenę gov.pl, usługi umożliwiające zdalną diagnostykę medyczną oraz e-learning pozwalający na zdalną pracę nauczycieli i uczniów.

·       Wyposażenie placówek  ochrony zdrowia w szybkie łącza internetowe i sprzęt umożliwiający prowadzenie zdalnej diagnostyki medycznej.

·       Rozszerzenie świadczeń ochrony miejsc pracy na organizacje pozarządowe.

·       Zabezpieczenie przed egzekucją komorniczą środków pochodzących z Tarczy antykryzysowej.

 

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że przy szybkiej pracy Senatu, zaproponowane działania mogą wejść w życie przed świętami Wielkiej Nocy. Jak wyjaśniła, przyjmując nowe  rozwiązania, rząd chroni miejsca pracy i poprawia płynność firm, pozostając w dialogu ze stroną społeczną i przedsiębiorcami.

 

Jadwiga Emilewicz oceniła także, że dotychczasowe rozwiązania zawarte w Tarczy antykryzysowej spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony firm. „Ponad połowa ankietowanych przedsiębiorców planuje skorzystać z rządowego dofinansowania do utrzymania pracowników” – zaznaczyła. „Skorzystają oni z postojowego czy dopłat do wynagrodzeń przedsiębiorstw znajdujących się w trudnościach” – wyjaśniła.

 

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że do tej pory w ramach Tarczy antykryzysowej złożonych zostało 340 tys. wniosków, w tym 250 tys. dotyczących zwolnienia ze składki ZUS, 56 tys. wniosków o postojowe oraz 31 tys. wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.

 

Jak wyjaśniła Marlena Maląg, ramach pakietu antykryzysowego pracodawcy wystąpili o rządowe wsparcie dla ponad 100 tys. miejsc pracy. „Wsparcie to, razem z mikropożyczkami, szacujemy na ponad 700 mln zł” – zaznaczyła minister.

 

LINK: Więcej o rozwiązaniach przyjętych przez Radę Ministrów.

Wideo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}