Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Olsztyna
13.07.2018
„Staramy się zwiększyć szanse na wykorzystanie walorów województwa” – powiedział premier podczas spotkania z mieszkańcami Olsztyna.
Szef rządu odniósł się do obecnego rozwoju gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego, które, jak stwierdził, jeszcze do niedawna charakteryzowało się najwyższym bezrobociem w Polsce. „Ośrodki na Warmii i Mazurach - Olsztyn, Elbląg, Węgorzewo i Braniewo - nie doświadczały wzrostu gospodarczego tak jak powinny” z uwagi na scentralizowany model gospodarczy, gdzie „środki w dużym stopniu kierowane były do najbardziej rozwiniętych miast, jak Warszawa, Kraków, Poznań i Trójmiasto” – mówił premier. I dodał, że rząd zdecydował się na zmiany gospodarcze, które „mają służyć w dłuższej perspektywie takim obszarom, jak województwo warmińsko-mazurskie”.
Przekop Mierzei Wiślanej
„Przełamujemy różne mechanizmy niemożności, imposybilizmu. Ile lat tutaj u was, w województwie, mówiono, że nie da się, nie ma sensu, nie ma pieniędzy na przekop Mierzei Wiślanej” – zaznaczył Prezes Rady Ministrów nawiązując do projektu i wykonania przekopu Mierzei Wiślanej. Jak powiedział, inwestycja ta będzie szansą dla rozwoju Elbląga oraz północnej części województwa warmińsko-mazurskiego. Oświadczył, że na przekop Mierzei Wiślanej został przeznaczony z budżetu centralnego blisko miliard złotych.
„Wierzę, że rozwój przemysłu, również okrętowego, tam na wybrzeżu niedaleko Elbląga będzie dużo bardziej możliwy, właśnie dzięki temu że przekopiemy Mierzeję Wiślaną” – dodał Prezes Rady Ministrów.
Specjalna strefa ekonomiczna
Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że rząd zdecydował się na zmiany gospodarcze, które pomogą w rozwoju takim regionom, jak województwo warmińsko-mazurskie.
Od 1 lipca b.r. powołano specjalną strefę ekonomiczną, która „pozwoli inwestorom inwestować w łatwiejszy i bardziej zmotywowany sposób, oparty o ulgi podatkowe oraz dopłaty do miejsc pracy” – mówił szef rządu. Zaznaczył, że „specjalna strefa ekonomiczna spowoduje, że od sprawności i efektywności burmistrzów i wójtów w dużym stopniu, a na pewno w większym niż do tej pory, będzie zależała zdolność do przyciągania nowych inwestorów”.
Odbudowa linii kolejowej
Podczas spotkania z mieszkańcami Olsztyna premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zelektryfikowanie linii kolejowej „Korsze-Ełk czyli od północnego wschodu do wschodniej części województwa”. Jak zauważył, pozwoli to na „przyspieszenie o ponad pół godziny podróży pociągiem na tej trasie”.
„Również w środkowej część województwa - Olsztyn, Mrągowo, Ełk – będą na pewno robione inwestycje kolejowe, na tych szlakach kolejowych, które są zaniedbane” – dodał szef rządu.
Deklaracja polsko-izraelska
„To jest niebywałe, że przez 25 lat wolnej Polski, od 1989 r., tak wiele uczyniono, żeby wcisnąć w nasze sumienia obce grzechy, żeby nam przypisać odpowiedzialność za największe zbrodnie w historii ludzkości” – mówił premier. Według szefa rządu, „deklaracja polsko-izraelska to milowy krok do odbudowy pamięci, dobrego imienia i bezpieczeństwa Polski”.
Reforma wymiaru sprawiedliwości
Prezes Rady Ministrów zadeklarował kontynuację reformy wymiaru sprawiedliwości, bo jak mówił, „jest to ujęte w traktatach, w związku z tym trzeba się traktatów trzymać”. Dodał, że „państwa mają prawo, w ślad za demokratycznym wyborem, który miał miejsce trzy lata temu do reformowania”.
„Jesteśmy jednym z krajów najbardziej doświadczonych w budowaniu demokracji i nikt nie musi nas uczyć, czym jest demokracja, bo my doskonale to wiemy” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.
Wideo
Zdjęcia (12)
- Ostatnia modyfikacja:
- 14.01.2020 14:16 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 14.01.2020 14:16 administrator gov.pl