W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Premiera Mateusza Morawieckiego z Prezydentem Republiki Francuskiej Emmanuelem Macronem

31.01.2020

W dniu 3 lutego premier Mateusz Morawiecki wraz z towarzyszącymi mu ministrami spotka się z prezydentem Republiki Francuskiej Emmanuelem Macronem. Spotkanie odbywa się w ramach wizyty oficjalnej prezydenta Republiki Francuskiej w Warszawie.

W ramach wizyty przewidywane są spotkania prezydentem Emmanuelem Macrona z  prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkami Sejmu i Senatu RP Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim oraz osobistościami ze świata kultury. Wizycie towarzyszyć będzie Polsko-Francuskie Forum Przemysłowe. 4.02. Prezydent Macron odwiedzi Kraków, gdzie wygłosi wykład dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Macronem dotyczyć będą najważniejszych kwestii z zakresu relacji polsko-francuskich oraz bieżących spraw z agendy europejskiej i międzynarodowej. Liczymy, że wizyta stanowić będzie impuls do wzmocnienia współpracy gospodarczej oraz współpracy w sferze  wojskowej. Spotkanie stanowić będzie sposobność do przedstawienia stanowisk Polski w kwestii polityk UE szczególnie istotnych dla Polski (takich jak wieloletni budżet UE na lata 2021-2027, polityka klimatyczna, polityka przemysłowa, rozszerzenie UE, relacje ze wschodnim sąsiedztwem), jak i w kontekście bieżącej agendy międzynarodowej. Premier Morawiecki zaprezentuje polskie propozycje dotyczące pogłębionej współpracy w zwalczaniu oszustw podatkowych w UE. W 2019 roku Polska wystąpiła z inicjatywą zacieśnienia współpracy między krajami UE w zakresie poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych, w szczególności transferu wiedzy i technologii służącej wykrywaniu mafii VAT. W dniu 29 stycznia 2020 r. w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie przedstawicieli administracji podatkowych krajów UE, w którym uczestniczyli przedstawiciele 21 państw UE.  

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Emmanuelem Macronem odbywa się bezpośrednio po szczycie przyjaciół spójności w Portugalii a przed nadzwyczajnym posiedzeniem Rady Europejskiej, podczas którego omawiany będzie wieloletni budżet UE na lata 2021-2027. Polska stoi na stanowisku, że wielkość nowego budżetu wieloletniego powinna odpowiadać ambicjom politycznym UE, także w kontekście nowych wyzwań stojących przed Wspólnotą. Należy zapewnić przy tym odpowiednie finansowanie dla dwóch traktatowych polityk: spójności i rolnej, które są sprawdzonymi instrumentami finansowymi o dużej europejskiej wartości dodanej. Polska oczekuje pełnej konwergencji dopłat bezpośrednich dla rolników. Nowe wyzwania wymagają nowych środków budżetowych, przy czym nowe zasoby własne powinny być zrównoważone i sprawiedliwe, aby nie obciążały w nieproporcjonalnym stopniu mniej zamożnych państw członkowskich.  

{"register":{"columns":[]}}