W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stanowiska RP w sprawie notyfikacji przez Polskę zamiaru uczestnictwa we wzmocnionej współpracy w zakresie Prokuratury Europejskiej, ustanowionej na mocy rozporządzenia Rady (UE) 2017/1939 z dnia 12 października 2017 r. wdrażającego wzmocnioną współpracę w zakresie ustanowienia Prokuratury Europejskiej

27.12.2023

Rada Ministrów przyjęła stanowiska RP w sprawie notyfikacji przez Polskę zamiaru uczestnictwa we wzmocnionej współpracy w zakresie Prokuratury Europejskiej, ustanowionej na mocy rozporządzenia Rady (UE) 2017/1939 z dnia 12 października 2017 r. wdrażającego wzmocnioną współpracę w zakresie ustanowienia Prokuratury Europejskiej, przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości. Rząd chce, aby Polska przystąpiła do współpracy z innymi państwami członkowskimi UE w ramach Prokuratury Europejskiej (EPPO). Współpraca ta jest jednym z najważniejszych projektów związanych z rozwojem przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości w UE.

Prokuratura Europejska prowadzi postępowania dotyczące transgranicznych nadużyć finansowych na szkodę UE. Chodzi m.in. o fundusze unijne oraz transgraniczne oszustwa związane z podatkiem VAT. EPPO współpracuje z odpowiednimi instytucjami, w tym z Policją, organami podatkowymi czy celnymi państw członkowskich.

Najważniejsze rozwiązania

  • Przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej pozwoli na bardziej efektywne ściganie przestępstw finansowych w UE, które stanowią jednocześnie przestępstwa na szkodę europejskich, w tym polskich podatników.
  • Obecnie polskie organy ścigania prowadzą współpracę z Prokuraturą Europejską jedynie na poziomie technicznym. Dotychczasowe instrumenty współpracy nie zawsze umożliwiały kompleksowe przeprowadzenie krajowych postępowań w sprawach o wymiarze transgranicznym.
  • Przystąpienie do Prokuratury Europejskiej wzmocni pozycję Polski, jako zaufanego partnera angażującego się we wszelkie działania, które zapewniają skuteczne zwalczanie nadużyć finansowych na szkodę UE.
  • Ponadto, wzmocniona zostanie pozycja Polski, jako beneficjenta unijnych środków finansowych, który w pełni gwarantuje ochronę interesów UE.
{"register":{"columns":[]}}