Szef rządu o śp. Kornelu Morawiecki: W miłości, w dobrych czynach, w sprawiedliwszej Polsce, w lepszej Europie i coraz bardziej szlachetnym świecie – będziesz już na zawsze obecny
30.09.2021
30 września 2021 r. przypada druga rocznica śmierci śp. Kornela Morawieckiego – legendy Solidarności Walczącej. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej swojego ojca w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. Wojewoda Dolnośląski nadał sali sejmikowej imię Kornela Morawieckiego. Szef rządu uczestniczył również w projekcji filmu pt. „Solidarność to takie moje życie wieczne” o Kornelu Morawieckim oraz odwiedził wrocławskie Centrum Historii Zajezdnia.
Legenda „Solidarności Walczącej”
Kornel Morawiecki urodził się w 1941 r. w Warszawie. W późniejszych latach związał się jednak z Wrocławiem. W okresie PRL-u był fizykiem i nauczycielem akademickim. Człowiek ten wyróżnił się walką z systemem komunistycznym w Polsce. Działał w opozycji demokratycznej, jako założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej.
W 1968 r. brał udział w strajkach studenckich, protestując przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji oraz stłumieniu przez komunistyczne władze protestu robotników w grudniu 1970 r.
Od końca lat siedemdziesiątych współredagował podziemny „Biuletyn Dolnośląski”. W 1981 r. Kornel Morawiecki był delegatem na pierwszym zjeździe NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Po delegalizacji przez komunistyczne władze „Solidarności” w 1982 r. założył „Solidarność Walczącą”. Organizacja ta w swoim manifeście opowiadała się za bezkompromisowym odzyskaniem niepodległości przez Polskę.
Prezydenta RP na uchodźstwie Koziemierz Sabbat w 1988 r. odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jako Marszałek Senior w 2015 r. otwierał VIII kadencję Sejmu RP. W uznaniu za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej w 2019 r. został odznaczony przez Prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.
Sejmikowa sala imienia Kornela Morawieckiego
Pomysł uhonorowania śp. Kornela Morawieckiego poprzez nadanie jego imienia sali sejmikowej zrodził się w środowisku Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego oraz Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Sala ta znajdująca się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim nie posiadała wcześniej swojego patrona.
Wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej przygotował oraz wykonał tablicę upamiętniającą śp. Kornela Morawieckiego. Została ona odsłonięta 30 września w jednej z dwóch najbardziej reprezentacyjnych sal w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim.
W 2014 r. Sejmik Województwa Dolnośląskiego uhonorował Kornela Morawieckiego tytułem Honorowego obywatela Dolnego Śląska.
„Solidarność to takie moje życie wieczne” – film o Kornelu Morawieckim
Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w projekcji filmu pt. „Solidarność to takie moje życie wieczne”. Tytuł dokumentu to słowa Kornela Morawieckiego, który w filmie wspomina swoich dawnych kolegów z opozycji. Dokument ukazuje wpływ jaki wywarły wydarzenia z 1968 r. na późniejszą działalność polityczną. Autorem produkcji jest Alicja Grzymalska – dokumentalistka historii „Solidarności Walczącej”, Pomarańczowej Alternatywy oraz Ruchu Wolność i Pokój. Twórczyni na potrzeby filmu rozmawiała z wdową po Kornelu Morawieckim – Jadwigą, a także działaczami „Solidarności Walczącej”.
Wystawa „Wrocław 1945-2016” w Centrum Historii Zajezdnia
Po projekcji filmu szef rządu Mateusz Morawiecki odwiedził Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Miejsce to zostało otwarte w 2016 r. jako muzeum i jest prowadzone przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Obiekt zajmuje się historią Dolnego Śląska, w szczególności dziejami Wrocławia po 1945 r., wrocławską „Solidarnością” oraz Ziemiami Odzyskanymi. Dawny budynek obecnego muzeum jest pomnikiem wydarzeń solidarnościowego Sierpnia 1980 r., w którym to zawiązał się pierwszy w regionie Międzyzakładowy Komitet Strajkowy.
Sercem Centrum Historii Zajezdnia jest scenograficzna wystawa główna „Wrocław 1945–2016”. Ukazano, jak przebiegał proces przybywania ludności polskiej po II wojnie światowej do Wrocławia. Zaprezentowano również tworzenie się miasta oraz odzyskiwanie tożsamości w 1980 r.