Uchwała o skierowaniu do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego
28.09.2021
Rada Ministrów przyjęła uchwałę o skierowaniu do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego, przedłożoną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Rada Ministrów składa wniosek do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o przedłużenie o 60 dni stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz województwa lubelskiego.
Decyzja związana jest z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, gdzie od kilku tygodni mamy do czynienia z presją migracyjną. Od 1 sierpnia 2021 r. zanotowano łącznie ponad 9,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy, z czego ponad 8,5 tys. przypadków zostało skutecznie udaremnionych. Straż Graniczna zatrzymała od 1 sierpnia ponad 1,2 tys. nielegalnych imigrantów. Działania funkcjonariuszy SG wspiera Wojsko Polskie.
Dokument przyjęty przez Radę Ministrów trafi do Prezydenta RP, który podejmie decyzję w tej sprawie. Stan wyjątkowy dotyczy części dwóch województw: podlaskiego i lubelskiego. Pas obejmuje 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 miejscowości w województwie lubelskim.
Wyjątkowy charakter oraz nadzwyczajna skala presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej mają swoje źródło w zamierzonych i zaplanowanych działaniach służb białoruskich, ukierunkowanych na destabilizację sytuacji na granicy z Polską oraz innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, tj. Litwą i Łotwą. Działania te przybierają postać „wojny hybrydowej” prowadzonej przez białoruski reżim.
Władze w Mińsku ułatwiają osobom, m.in. z Iraku czy Afganistanu, przybycie na terytorium Białorusi, a następnie podejmują skoordynowane działania zmierzające do ich masowego przerzucania na obszar przygraniczny. Część osób, które próbują nielegalnie przekroczyć polską granicę jest związana z Państwem Islamskim.
Białoruskie władze zapowiedziały także wprowadzenie ruchu bezwizowego przez lotniska w miastach obwodowych Białorusi, z którego będą mogli korzystać obywatele takich państw, jak Pakistan, Jordania, Iran i Egipt, co może prowadzić do natężenia presji migracyjnej na granicy z państwami członkowskimi Unii Europejskiej, w tym z Polską.
Uwarunkowania te, które nie ustały po wprowadzeniu stanu wyjątkowego, stanowią w dalszym ciągu szczególne zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego. Uzasadnia to dalszą potrzebę zapewnienia pełnej skuteczności działań podejmowanych przez Straż Graniczną oraz Wojsko Polskie, w celu ochrony granicy Polski, oraz Unii Europejskiej. Możliwość skutecznej realizacji działań operacyjnych w tym zakresie została w znacznym stopniu zwiększona dzięki wprowadzeniu stanu wyjątkowego.