Uchwała w sprawie kryzysu migracyjnego na włoskiej Lampedusie i propozycji dotyczących polityki migracyjnej zgłaszanych przez instytucje UE wobec masowego napływu nielegalnych migrantów
19.09.2023
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie kryzysu migracyjnego na włoskiej Lampedusie i propozycji dotyczących polityki migracyjnej zgłaszanych przez instytucje UE wobec masowego napływu nielegalnych migrantów, przedłożoną przez ministra do spraw Unii Europejskiej.
Jednym z głównych zadań rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa swoim obywatelom. Niepokojący rozwój sytuacji na włoskiej Lampedusie jest jednym z przejawów rosnącej presji migracyjnej na Unię Europejską. W odpowiedzi na propozycje Komisji Europejskiej zawarte w tzw. pakcie migracyjnym i w 10 punktowym planie wsparcia, Rada Ministrów uznaje, że nielegalny napływ migrantów do UE to konsekwencja błędnej polityki migracyjnej i azylowej UE.
Rada Ministrów wzywa Komisję Europejską do:
- podjęcia adekwatnych i natychmiastowych działań służących zatrzymaniu nielegalnego napływu osób do Unii Europejskiej;
- rezygnacji z propozycji, które zachęcają nielegalnych migrantów do przybywania do UE.
Rząd podkreśla, że odejście od kompromisu z czerwca 2018 r. i powrót do rozwiązań, w tym szczególnie związanych z proponowanym mechanizmem obowiązkowej relokacji nielegalnych migrantów, nie przyczyni się do ograniczenia zjawiska nielegalnej migracji, a wprost przeciwnie – będzie to zjawisko nasilać, ze szkodą dla bezpieczeństwa wewnętrznego UE i jej obywateli.
Wyłącznie zasadnicza zmiana polityki migracyjnej, zwiększenie zaangażowania w politykę uszczelnienia granic zewnętrznych UE, walka z międzynarodowymi mafiami przemytniczymi czy realizacja działań w krajach pochodzenia migrantów może przynieść realne efekty w walce z handlem ludźmi i zatrzymać napływ do UE nielegalnej migracji.