Uchwała w sprawie przyjęcia projektu Umowy Partnerstwa dla realizacji Polityki Spójności 2021-2027 w Polsce
30.11.2021
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia projektu Umowy Partnerstwa dla realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce, przedłożoną przez ministra funduszy i polityki regionalnej.
Projekt Umowy Partnerstwa określa kontekst strategiczny wykorzystania funduszy europejskich w latach 2021-2027. Dokument wskazuje na oczekiwane rezultaty oraz obowiązujące ramy finansowe, a także zawiera propozycję podziału środków polityki spójności między programy w przyszłej perspektywie finansowej. Projekt Umowy Partnerstwa stanowi mandat negocjacyjny w procesie uzgodnienia z Komisją Europejską.
Najważniejsze rozwiązania
- W ramach Umowy Partnerstwa Polska ma do dyspozycji 76 mld euro, z czego 72,2 mld euro dotyczy tradycyjnych funduszy Polityki Spójności, tj. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury. Pozostałe 3,8 mld euro pochodzi z nowego funduszu, stworzonego dla celów łagodzenia negatywnych skutków transformacji energetycznej, tj. przechodzenia z gospodarki opartej na konwencjonalnych źródłach energii na gospodarkę opartą na źródłach odnawialnych. Jest to Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
- Umowę Partnerstwa będą realizować programy zarówno na poziomie krajowym jak i regionalnym. Zachowany został przy tym dotychczasowy podział alokacji na poziom krajowy i regionalny.
- Oznacza to, że 60 proc. środków będzie wdrażanych na poziomie krajowym, natomiast 40 proc. w programach regionalnych.
- Po przyjęciu przez Radę Ministrów dokument zostanie przekazany oficjalnie Komisji Europejskiej, z którą Polska rozpocznie formalne negocjacje.