Uchwała w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Ochrona przeciwpowodziowa i osiągnięcie korzystnego bilansu wodnego w rejonie Odry Środkowej – cofka stopnia wodnego Malczyce”
05.07.2022
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Ochrona przeciwpowodziowa i osiągnięcie korzystnego bilansu wodnego w rejonie Odry Środkowej – cofka stopnia wodnego Malczyce”, przedłożony przez ministra infrastruktury.
W latach 2023-2026 rząd będzie realizował program poprawy ochrony przeciwpowodziowej w rejonie Odry Środkowej. Chodzi m.in. o modernizację wałów i dostosowanie ich do obecnych parametrów bezpieczeństwa oraz pogłębienie koryta rzeki, aby umożliwić prowadzenie akcji lodołamania. Inwestycja przyczyni się także do ochrony przed suszą i zwiększenia retencji wodnej oraz do zwiększenia produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Na program rząd przeznaczy 210 mln zł.
Najważniejsze założenia
- Inwestycja realizowana będzie na odcinku Odry swobodnie płynącej, w rejonie Malczyc, na odcinku tzw. „cofki” stopnia wodnego. Zmodernizowane zostaną wały, które dostosowane będą aktualnych parametrów bezpieczeństwa. Jednocześnie pogłębione zostanie koryto rzeki, aby umożliwić prowadzenie akcji lodołamania.
- Realizacja programu pozwoli także na przeciwdziałanie skutkom suszy. Chodzi o poprawę stosunków wodnych przez zwiększenie retencji powyżej stopnia Malczyce, zwiększenie poziomu wód gruntowych, zasilanie zbiorników wód podziemnych i wód podskórnych, nawadnianie dla celów rolniczych i zabezpieczenie przed podmywaniem.
- Dodatkowo, dzięki realizacji prac przewidzianych w programie, możliwe będzie uzyskanie pełnego piętrzenia na stopniu wodnym Malczyce oraz zwiększenie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych – przełoży się to na wzrost poziomu bezpieczeństwa i stabilizacji krajowego systemu energetycznego.
- Prognozuje się, że zlokalizowana przy stopniu Malczyce elektrownia wodna pozwoli na produkcję energii w ilości ok. 20 GWh/rok. Przyczyni się to do skuteczniejszej realizacji celów polityki klimatyczno-energetycznej, co ograniczy emisję CO2.
- Inwestycja usprawni ponadto rekreacyjne wykorzystanie rzeki i przyczyni się do rozwoju aktywności związanej z wykorzystaniem walorów Odry (przystanie turystyczne oraz rozwój stoczni i portów rzecznych).
- Wykonawcą programu będzie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Inwestycja będzie realizowana w latach 2023–2026. Rząd przeznaczy na program 210 mln zł.