Uchwała w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Zagospodarowanie Dolnej Wisły”,
10.10.2023
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Zagospodarowanie Dolnej Wisły”, przedłożoną przez ministra infrastruktury.
Rząd chce wzmocnić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców regionu Dolnej Wisły. Planowane jest także zwiększenie rozwoju hydroenergetyki oraz śródlądowego transportu wodnego na zapleczu portów morskich. W ramach programu zagospodarowania Dolnej Wisły powstanie nowy stopień wodny w Siarzewie. Program, na który rząd przeznaczy ponad 7,5 mld zł, będzie realizowany w latach 2023-2032.
Szlak Dolnej Wisły na odcinku od Włocławka do Gdańska stanowi polski odcinek międzynarodowej drogi wodnej E40. Obecnie jego potencjał ekonomiczny jest wykorzystany tylko w niewielkim stopniu.
Najważniejsze założenia
- Program będzie miał strategiczne znaczenie dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego ok. 100 tys. mieszkańców regionu Dolnej Wisły. Inwestycja zabezpieczy również stopień wodny we Włocławku.
- Efektem programu będzie ograniczenie kosztów związanych z usuwaniem skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych.
- Ponadto program przyczyni się do rozwoju żeglugi śródlądowej na Wiśle oraz wzmocnienia pozycji portu morskiego w Gdańsku.
- Przy stopniu wodnym w Siarzewie uruchomiona zostanie nowa elektrownia wodna o mocy 80 MW. Prognozuje się, że pozwoli ona na produkcję energii na poziomie ok. 350 GWh/rok.
- Program zagospodarowania Dolnej Wisły realizowany będzie w latach 2023-2032. Jego wykonawcą będzie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
- Na realizację programu rząd przeznaczy ponad 7,5 mld zł.