Uchwała w sprawie ustanowienia rządowego programu wsparcia powiatu w organizacji i tworzeniu rodzinnych form pieczy zastępczej w 2024 r.
05.12.2023
Rząd chce zapewnić wsparcie powiatów w realizacji zadań, które dotyczą wspierania rodziny oraz systemu pieczy zastępczej. Pomoc zostanie udzielona ze środków Funduszu Pracy w formie dofinansowania.
Docelową i preferowaną formą opieki na dziećmi w ramach systemu pieczy zastępczej jest rodzinna piecza zastępcza. Rząd podejmuje różne działania, które wspierają taki system, m.in. podnosząc minimalną kwotę wynagrodzeń dla rodzin zastępczych zawodowych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka. Dzięki temu, od 1 czerwca 2023 r. minimalne wynagrodzenia miesięczne wynoszą odpowiednio dla rodziny zastępczej zawodowej oraz osób, które prowadzą rodzinny dom dziecka nie mniej niż 4100 zł, a w przypadku rodziny zastępczej zawodowej, pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego – nie mniej niż 5084 zł.
W 2022 r. w rodzinnej pieczy zastępczej przebywało 56 604 dzieci umieszczonych w 36 510 podmiotach rodzinnej pieczy zastępczej (rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka). Liczba rodzin zawodowych wyniosła 2 098, a przebywało w nich 7 027 dzieci. W 787 rodzinnych domach dziecka znajdowało się na koniec 2022 r. 5 625 dzieci.
Najważniejsze rozwiązania
- Podniesienie wysokości minimalnych wynagrodzeń w rodzinach zastępczych w 2023 r. spowodowało wzrost obciążeń związanych z wyższymi kosztami finansowania zadań dotyczących pieczy zastępczej ponoszonymi przez powiaty.
- W celu zapewnienia rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej, rząd chce udzielić powiatom wsparcia. Pomoc zostanie udzielona ze środków Funduszu Pracy w formie dofinansowania.
- Program wsparcia powiatów będzie dotyczył pomocy w finansowaniu zadań dotyczących pieczy zastępczej, ponoszonych przez powiaty w 2024 r. Chodzi w szczególności o wsparcie w organizacji i prowadzeniu rodzinnych form pieczy zastępczej. Dofinansowanie dotyczyć będzie kosztów zatrudnienia rodzin zastępczych zawodowych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka.