W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ważne zmiany w lipcu – umorzenie podatku od Tarczy Finansowej, zniesienie limitów do lekarzy specjalistów oraz nowy program zdrowotny „Profilaktyka 40 PLUS”

29.06.2021

Kolejne oszczędności dla firm. Dzięki decyzji rządu przedsiębiorcy zaoszczędzą nawet 10 miliardów złotych dzięki umorzeniom podatku od subwencji otrzymanych z Tarczy Polskiego Funduszu Rozwoju, nie będą musiały zwracać otrzymanych od rządu subwencji. Jeszcze w lipcu wejdą w życie przepisy, które umożliwią przedsiębiorcom korzystanie z tego rozwiązania. Także w lipcu rząd wdroży nowe rozwiązania w zakresie polityki zdrowotnej.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Od początku pandemii dla rządu priorytetowa była ochrona życia i zdrowia Polaków, ale też zabezpieczenie miejsc pracy. Udało się uratować gospodarkę, a dziś, choć walka z Covid-19 nadal trwa, mamy bardzo dobre prognozy na przyszłość.

Polski Ład - lepsze prognozy gospodarcze

5,4% wzrost gospodarczy dla Polski w przyszłym roku. To najnowsza prognoza agencji ratingowej Standard & Poor's. Jest wyższa od poprzedniej, a pojawiła się niedługo po zaprezentowaniu Polskiego Ładu. To dobra wiadomość, bo pochodzi od tych, którzy oceniają nas w sposób emocjonalnie niezaangażowany – zauważył premier Mateusz Morawiecki. –  Agencje ratingowe, instytucje finansowe, które wykorzystują dane z Polskiego Ładu do swoich modeli doszły do wniosku, że realizacja tego programu przełoży się na zdecydowanie wyższy wzrost gospodarczy – dodał premier.

Wzrost ma być wyższy, ale też zrównoważony wynika z najnowszego rankingu zrównoważonego rozwoju prezentowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W tym rankingu Polska awansowała z 23. na 15. miejsce na świecie. To kolejna dobra wiadomość, obrazująca lepszy stan polskiego gospodarki.  

Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR – dodatkowe 10 mld złotych oszczędności dla firm

Polski Ład to przyszłość. Mamy dobre jej wizje m.in. dzięki temu, że w czasie pandemii udało się uratować miliony miejsc pracy dzięki wsparciu rządu dla przedsiębiorców. Jednym z narzędzi pomocy jest Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Do tej pory dzięki Tarczom 1.0 oraz 2.0 PFR przedsiębiorstwa otrzymały ponad 71 mld złotych pomocy w postaci subwencji. 

Rząd już wcześniej zdecydował o umorzeniu subwencji otrzymanych w ramach pierwszej Tarczy. Do tej pory wydano blisko 190 tys. decyzji o umorzeniu na łączną kwotę 22,7mld złotych. Firmy mogą liczyć na umorzenie 75% subwencji, a te, które były najbardziej poturbowane przez koronawirusa – nawet na 100%. Na podstawie dotychczasowych decyzji szacujemy że, z 61 miliardów złotych udzielonego wsparcia z Tarczy PFR 1.0, łączna kwota umorzeń wyniesie ponad 40 miliardów złotych. Ale na tym nie koniec.

– Po konsultacjach z organizacjami przedsiębiorców rząd podjął decyzję, by zaniechać w całości poboru podatku od wartości umorzonych zobowiązań z tytułu subwencji finansowej z Tarczy PFR. Dzięki temu w kieszeniach przedsiębiorców zostanie dodatkowo nawet 10 mld złotych – poinformował premier Mateusz Morawiecki. –  Ta kwota zamiast do budżetu państwa pozostanie jednak na rachunkach polskich firm, umożliwiając im odbudowę swojej pozycji rynkowej i dalszy rozwój –  dodał szef polskiego rządu.

Ministerstwo Finansów jeszcze w lipcu dokona stosowanych zmian legislacyjnych i wyda rozporządzenie umożliwiające zwolnienie wartości umorzonej subwencji z podatku dochodowego.

Profilaktyka 40 PLUS – zadbaj o swoje zdrowie. Bez limitów do specjalistów

1 lipca to także ważny dzień z powodu zmian w polityce zdrowotnej:

  • od 1 lipca do końca bieżącego roku zostaną „uwolnione” limity finansowania wizyt w poradniach specjalistycznych. Nowe rozwiązanie pozwoli zwiększyć liczbę przyjmowanych pacjentów oraz skróci czas oczekiwania na wizytę;
  • od 1 lipca do końca bieżącego roku osoby powyżej 40. roku życia będą mogły skorzystać z pakietu badań profilaktycznych bez skierowania od lekarza w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS”.

Jak skorzystać z Profilaktyki 40 PLUS?

Pacjent będzie musiał wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta. Po przesłaniu ankiety, wygenerowane zostaną zlecenia na badania profilaktyczne. Pakiet „Profilaktyka 40 PLUS” będzie zawierał pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu oraz obwodu w pasie, obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI), ocenę miarowości rytmu serca, a także badanie biochemiczne, w tym:

  • badanie morfologii krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolnego profilu lipidowego,
  • określenie poziomu glukozy i kreatyniny,
  • badanie ogólne moczu oraz kwasu moczowego,
  • oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c,
  • badanie w kierunku obecności krwi utajonej w kale (w przypadku występowania czynników ryzyka zachorowania na choroby metaboliczne i nowotworowe),
  • dla mężczyzn dodatkowo badanie w kierunku raka prostaty (PSA).

Informacja o tym, że dla danego uczestnika programu wystawione zostało e-skierowanie na badania, nie wymaga wydrukowania ani pobrania z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, do której zgłosi się pacjent, pobierze tę informację z systemu informatycznego. Ważne, aby mieć przy sobie dowód osobisty.

Jeśli pacjent nie może skorzystać z IKP, będzie mógł liczyć na wsparcie konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej.

Zachęcamy wszystkich do badań! To jedyny sposób na wczesne wykrycie chorób, które w początkowych stadiach mogą być niezauważone, m.in. schorzeń układu krążenia czy nowotworów, które są obecnie głównymi sprawcami zgonów Polaków.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}