W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Londynie i Oslo

07.03.2022

8 marca 2022 r. szef polskiego rządu weźmie udział w szczycie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Wielkiej Brytanii w Londynie. Po zakończeniu szczytu uda się do Oslo, gdzie spotka się z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Støre. W przypadku obu spotkań tematem rozmów będzie rosyjska agresja na Ukrainę oraz jej wpływ na bezpieczeństwo Europy. Szefowie rządów będą dyskutować także o sankcjach wobec Rosji.

Flaga Wielkiej Brytanii.

Współpraca Grupy Wyszehradzkiej i Wielkiej Brytanii

W ramach wizyty premiera Morawieckiego w Londynie przewidziano: spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, spotkanie premierów państw V4 z udziałem premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona oraz spotkanie dwustronne premiera Morawieckiego z premierem Johnsonem.

Inwazja Rosji na Ukrainę i jej skutki dla Europy

Przedmiotem rozmów premierów będzie inwazja Rosji na Ukrainę i wynikające z niej konsekwencje. Przywódcy przedyskutują działania podejmowane przez państwa Grupy Wyszehradzkiej i Wielką Brytanię w związku z rosyjską agresją. Szefowie rządów omówią skutki wojny dla bezpieczeństwa państw europejskich, w tym energetycznego oraz cyberbezpieczeństwa. Będą rozmawiać także o sposobach wsparcia dla Ukrainy oraz pomocy udzielanej jej obywatelom.

Polska pomoc dla walczących sąsiadów

Polska udziela Ukrainie kompleksowej pomocy humanitarnej o wyjątkowo dużej skali. Osoby przekraczające granicę obejmowane są niezbędną opieką medyczną, zapewniana jest im również żywność, odzież, transport oraz noclegi, w istotnej części oferowane dobrowolnie w domach Polek i Polaków.

W wielką humanitarną operację dla Ukrainy zaangażowane są władze państwowe i samorządowe, organizacje pozarządowe oraz przede wszystkim miliony Polaków. Wsparcie rzeczowe i finansowe kierowane jest także na terytorium Ukrainy.

Skala migracji z Ukrainy na terytorium Polski jest bezprecedensowa. Od początku rosyjskiej inwazji do Polski przybyło ponad milion uchodźców z Ukrainy.

Wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy

We wspieranie Ukrainy aktywnie angażuje się również Wielka Brytania. Brytyjskie wsparcie obejmuje między innymi pomoc humanitarną, dostawy broni i ułatwienia migracyjne – do kraju będzie mogło przybyć ponad 200 tys. osób. Ponadto władze Wielkiej Brytanii regularnie koordynują z partnerami unijnymi i transatlantyckimi pakiet sankcji nakładanych na Rosję
w związku z jej inwazją na Ukrainę.

Spotkanie szefa polskiego rządu z premierem Norwegii

Po zakończeniu szczytu państw V4 i Wielkiej Brytanii premier Morawiecki uda się do Oslo na spotkanie z premierem Jonasem Gahrem Støre. Premierzy będą rozmawiać o dalszej reakcji państw europejskich wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Dyskusja będzie stanowiła pogłębienie i poszerzenie rozmowy telefonicznej, którą premierzy odbyli kilka dni temu. Poruszyli wówczas tematy wzmocnienia i koordynacji pomocy dla Ukrainy, pomocy humanitarnej dla ofiar konfliktu, zaostrzenia sankcji wobec Rosji oraz bezpieczeństwa energetycznego w kontekście szczególnej roli, jaką Norwegia odgrywa w europejskim systemie dostaw.

 

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller

{"register":{"columns":[]}}