Wniosek ministra spraw zagranicznych dotyczący wyrażenia zgody na złożenie przez Polskę interwencji w toczącej się przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości sprawie zarzutów dotyczących ludobójstwa na podstawie Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa (Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej)
13.09.2022
Rada Ministrów rozpatrzyła wniosek ministra spraw zagranicznych dotyczący wyrażenia zgody na złożenie przez Polskę interwencji w toczącej się przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości sprawie zarzutów dotyczących ludobójstwa na podstawie Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa (Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej), przedłożony przez ministra spraw zagranicznych.
Polska złoży interwencję przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości (MTS) w sprawie zarzutów dotyczących ludobójstwa. Chodzi o zarzut Ukrainy, że Rosja przedstawia fałszywe oskarżenia o rzekomym ludobójstwie, które miało mieć miejsce na terenie tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (LRL).
26 lutego 2022 r. Ukraina wniosła do MTS skargę przeciwko Rosji w sprawie zarzutów dotyczących ludobójstwa, na podstawie Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Dotyczy to zarzutu Ukrainy, że Rosja formułuje fałszywą tezę o rzekomym ludobójstwie w tzw. DRL i LRL.
Ukraina złożyła także wniosek o wydanie przez MTS zarządzenia w sprawie ustanowienia środków tymczasowych, aby zatrzymać zbrodnie popełniane na ukraińskim terytorium przez Rosję. 16 marca 2022 r. MTS zdecydował o zastosowaniu środków tymczasowych, tj. m.in. o tym, że Rosja ma niezwłocznie wstrzymać operację wojskową rozpoczętą 24 lutego na Ukrainie. Rosja nie zastosowała się do tego zarządzenia.
Interwencja Polski przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości
Polska, jako strona Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, złoży interwencję w sporze pomiędzy Ukrainą a Rosją. Dotychczas interwencję przed MTS złożyły m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Łotwa, Litwa, Niemcy, czy Szwecja.
Interwencja Polski dotyczyć będzie interpretacji Konwencji o ludobójstwie. Będzie ona oparta na dotychczasowym orzecznictwie MTS. Nasz kraj podkreśli m.in., że jednostronne i bezpodstawne oskarżenia o ludobójstwo stanowią nadużycie, przez co są sprzeczne z literą i duchem Konwencji. Ponadto Konwencja wymaga, aby działania podejmowanie w celu zapobieżenia i ukarania zbrodni ludobójstwa były zgodne z prawem międzynarodowym.