W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie polskich rolników było tematem kolejnego posiedzenia Rady Doradców Politycznych z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

11.10.2021

Siedem kluczowych zmian w ramach Polskiego Ładu dla polskiej wsi oraz strategia gospodarcza w kontekście obecnego kryzysu energetycznego w Europie – to główne tematy kolejnego spotkania Rady Doradców Politycznych. Podczas spotkania omówiono także bieżące tematy dotyczące polityki wewnętrznej i zewnętrznej. Premier podziękował za wszystkie głosy w dyskusji. Wyraził też przekonanie, że wkrótce zaprocentuje ona dobrymi decyzjami.

Rada Dialogu Publicznego 11.10.

Rząd dba o interesy polskiej wsi

Kilka godzin trwało spotkanie z ciałem doradczym rządu – Radą Doradców Politycznych. Jednym z ważniejszych tematów poruszonych podczas spotkania było siedem kluczowych zmian w ramach Polskiego Ładu dla polskiej wsi – napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych po wydarzeniu.

W ostatnich latach rząd wprowadził prawną ochronę ziemi przed sprzedażą. Przeznaczył ponad 80 mln zł na wsparcie misji realizowanej przez Koła Gospodyń Wiejskich. Wynegocjował 32 mld euro dla polskich rolników w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Program Polski Ład to kolejne nowe rozwiązania i możliwości rozwojowe dla polskiej wsi.

Polski Ład dla polskiej wsi – 7 kluczowych zmian

Rząd przygotował ambitną strategię rozwojową, w ramach której zrealizuje 7 kluczowych zmian dla polskiej wsi. Na nowych rozwiązaniach skorzystają rolnicy, ale także każdy z nas. Polskie rolnictwo to m.in. zdrowa żywność na naszych stołach, a także dalszy rozwój kraju.

7 spraw dla polskiej wsi

  1. Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw.
  2. Przejście na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa.
  3. Nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników.
  4. 15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego w gospodarstwie.
  5. Bezpłatne miejsca do handlu rolniczego w miastach.
  6. 4,5 miliarda złotych na odbudowę polskiego przetwórstwa oraz sprzedaż i produkcję żywności w gospodarstwie rolnym.
  7. Więcej pieniędzy na walkę z ASF i odbudowa produkcji trzody chlewnej.

Kryzys energetyczny w Europie

Tematem dyskusji Rady Doradców Politycznych była również strategia gospodarcza w kontekście obecnego kryzysu energetycznego w Europie. 5 października odbyło się nieformalne spotkanie szefów państw i rządów UE w Brdo (Słowenia). Przywódcy omówili bieżące zagadnienia w zakresie m.in. wzrostu cen energii w Europie. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że podczas szczytu, jako jedna z kilku osób, zarysował ryzyka związane z cenami energii. W dużym stopniu są one sztucznie kształtowane przez "przykręcenie kurka" przez Rosję i Gazprom.

Temat wzrostu cen energii znajdzie się w agendzie kolejnego posiedzenia Rady Europejskiej planowanego 21-22 października w Brukseli.

{"register":{"columns":[]}}