Wspólne oświadczenie premierów Rzeczypospolitej Polskiej i Rumunii z okazji 3. konsultacji międzyrządowych między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Rumunii
03.03.2022
Warszawa, 3 marca 2022 r.
My, Premier Rzeczypospolitej Polskiej i Premier Rumunii, przewodniczyliśmy dziś w Warszawie trzecim konsultacjom międzyrządowym między naszymi rządami.
Polska i Rumunia są strategicznymi partnerami i sojusznikami, związanymi historycznymi więzami przyjaźni, a także aktywnym członkostwem w Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
W dniu dzisiejszym przypada 101. rocznica podpisania przez nasze kraje w Bukareszcie konwencji o przymierzu obronnym, która wyznacza ponad stuletnią historię polsko-rumuńskiego sojuszu wojskowego.
Dziś po raz kolejny widmo wojny nawiedza Europę. Kryzys wywołany przez Rosję jest najpoważniejszym zagrożeniem dla obszaru euroatlantyckiego od dziesięcioleci. Zmienia on całkowicie sytuację, wpływając na stan bezpieczeństwo w Europie. W tych chwilach jedność europejska i koordynacja transatlantycka mają kluczowe znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa europejskiego i euroatlantyckiego. Z całą stanowczością potępiamy brutalną, nielegalną i niesprowokowaną inwazję Rosji na Ukrainę, której przeprowadzenie umożliwiła Białoruś.
Jest to atak nie tylko na Ukrainę, ale także na pokój na świecie i międzynarodowy porządek oparty na zasadach.
Reżim w Mińsku jest współwinny rosyjskich zbrodni.
Wzywamy Rosję do natychmiastowego i bezwarunkowego zaprzestania agresji i wycofania wszystkich swoich sił z Ukrainy, a Białoruś do natychmiastowego zaprzestania popierania i wspomagania w rosyjskiej inwazji.
Zarówno Rosja, jak i Białoruś muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności za swoje bezprawne i brutalne działania.
Będziemy wspólnie pracować nad złagodzeniem konsekwencji tej agresji dla innych państw we wschodnim sąsiedztwie.
Społeczność międzynarodowa, w tym Unia Europejska, wprowadziła już masowe i bezprecedensowe sankcje wobec Rosji i Białorusi. Polska i Rumunia będą nadal ściśle współpracować ze swoimi sojusznikami i partnerami w celu wprowadzenia dalszych środków w tym zakresie.
Wyrażamy nasze pełne i niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Polska i Rumunia są gotowe nadal mobilizować i udzielać Ukrainie, wraz z sojusznikami z NATO i partnerami z UE, politycznego i konkretnego wsparcia oraz pomocy niezbędnej do obrony Ukrainy i jej mieszkańców przed inwazją Rosji na pełną skalę, w tym poprzez działania mające na celu wzmocnienie ukraińskiego potencjału wojskowego. Wzywamy całą społeczność międzynarodową do połączenia sił i pomocy w zakończeniu skandalicznej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Wyrażamy zadowolenie z przyjęcia przez Radę Unii Europejskiej w dniu 28 lutego decyzji ustanawiającej środki pomocowe w wysokości 500 milionów euro w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju w celu wsparcia Ukrainy, które przyczynią się do wzmocnienia potencjału i sprawności ukraińskich sił zbrojnych.
Wzywamy do wyraźnego i jednoznacznego uznania perspektywy europejskiej dla Ukrainy, a także dla Republiki Mołdowy i Gruzji. Nadal wspieramy decyzje szczytu w Bukareszcie dotyczące aspiracji Ukrainy i Gruzji do NATO.
Jest to decydujący moment dla społeczności międzynarodowej, która musi być zjednoczona i zdeterminowana, by położyć kres rosyjskiej agresji.
Jednocześnie zdecydowanie popieramy suwerenność i integralność terytorialną Republiki Mołdowy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Ponownie podkreślamy nasze zaangażowanie na rzecz politycznego rozwiązania sytuacji w regionie naddniestrzańskim Republiki Mołdowy przy pełnym poszanowaniu suwerenności i integralności terytorialnej Republiki Mołdowy i bez uszczerbku dla jej proeuropejskiej przyszłości.
Wyrażamy uznanie dla determinacji i konsekwencji wysiłków podejmowanych przez cały establishment polityczny w Kiszyniowie – prezydenta, parlament i rząd – na rzecz zdecydowanego, wszechstronnego i szybkiego postępu w realizacji europejskiego programu Republiki Mołdowy.
W związku z rozwojem sytuacji w regionie apelujemy również o podjęcie przez UE istotnych działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Republiki Mołdowy poprzez szybkie uruchomienie gazowych i elektrycznych połączeń międzysystemowych z Unią Europejską przez Rumunię.
W pełni popieramy pokojowe rozwiązanie konfliktu w Gruzji – zainicjowanego i podsycanego przez Rosję – w oparciu o prawo międzynarodowe, z poszanowaniem integralności terytorialnej i suwerenności Gruzji, w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Wyrażamy głębokie ubolewanie, że rosyjska obecność wojskowa w Gruzji jest kontynuowana, wraz z intensywnymi ćwiczeniami wojskowymi i "ingerencjami granicznymi", które pogarszają bezpieczeństwo i sytuację humanitarną na miejscu, a także nielegalnymi działaniami mającymi na celu włączenie gruzińskiego regionu Abchazji i Osetii Południowej do rosyjskiej przestrzeni regulacyjnej i bezpieczeństwa. Wszystkie te kroki stanowią naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji oraz są sprzeczne z zasadami prawa międzynarodowego. Podkreślamy, że międzynarodowe rozmowy genewskie (GID) to jedyny format, w którym porusza się cały zakres wyzwań wynikających z konfliktu w Gruzji (aspekty bezpieczeństwa i humanitarne).
Wyrażamy nasze stałe poparcie dla Gruzji w realizacji jej euroatlantyckich aspiracji.
W duchu strategicznego partnerstwa łączącego nasze kraje wspólnie podjęliśmy decyzję o dalszym wzmacnianiu współpracy między rządami Polski i Rumunii poprzez pogłębianie:
- naszej ścisłej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, zarówno dwustronnej, jak i regionalnej (Bukaresztańska Dziewiątka i format trójstronny Polska-Rumunia-Turcja), w ramach NATO, UE oraz poprzez wspieranie współpracy NATO-UE w kontekście zmienionej sytuacji bezpieczeństwa w Europie;
- koordynacji w odniesieniu do przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, zwłaszcza w zakresie pomocy udzielanej uchodźcom ukraińskim, kwestii granicznych, zwalczania przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i innych poważnych przestępstw, zarządzania sytuacjami nadzwyczajnymi i ochrony ludności oraz wymiaru sprawiedliwości;
- współpracy w zakresie strategicznych rezerw państwowych oraz zapewniania zasobów i środków na sytuacje kryzysowe;
- współpracy w dziedzinie energii i zrównoważonego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem wymiaru europejskiego oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego;
- koordynacji w odniesieniu do realizacji celów Partnerstwa Wschodniego po 2020 roku, uzgodnionych na szczycie Partnerstwa Wschodniego 15 grudnia 2021 roku, w tym w odniesieniu do pogłębienia współpracy sektorowej między tymi partnerami a UE oraz wzmocnienia wymiaru bezpieczeństwa Partnerstwa Wschodniego;
- naszego partnerstwa politycznego w jego wymiarze dwustronnym, regionalnym (zwłaszcza w kontekście Inicjatywy Trójmorza, z takimi priorytetowymi projektami jak Via Carpatia i Rail-2-Sea) i europejskim, w tym w odniesieniu do sąsiedztwa UE;
- współpracy w dziedzinie gospodarki, rolnictwa, rozwoju regionalnego, infrastruktury, handlu i inwestycji, przemysłu, wsparcia dla MŚP, finansów, wsparcia dla rodzin, pracy, ochrony socjalnej i integracji społecznej;
- współpracy w dziedzinie edukacji, badań i innowacji, kultury, młodzieży, sportu, turystyki i statystyki.
W tym duchu poświadczamy podpisanie w dniu dzisiejszym następujących dokumentów dwustronnych:
- Planu działania na lata 2022-2026 w ramach polsko-rumuńskiego partnerstwa strategicznego;
- Umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Rumunii o współpracy w dziedzinie przemysłu obronnego;
- Protokołu ustaleń o wzmocnieniu współpracy w zakresie strategicznych rezerw państwowych oraz zapewnienia zasobów na wypadek sytuacji kryzysowych;
- Protokołu ustaleń między Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rumunii o współpracy dyplomatycznej i akademickiej.
Mateusz Morawiecki Nicolae-Ionel Ciucă
Premier Premier
Rzeczypospolitej Polskiej Rumunii