W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Żaden głos nie zostanie zlekceważony - Premier Tusk o odpowiedzialności państwa za wybory

10.06.2025

Premier Donald Tusk, otwierając posiedzenie Rady Ministrów, odniósł się do zakończonych 1 czerwca wyborów prezydenckich, podkreślając wagę każdego głosu i konieczność rzetelnego działania instytucji odpowiedzialnych za przebieg procesu wyborczego. Premier poinformował o działaniach służb w związku z doniesieniami o możliwych nieprawidłowościach. Rząd przyjął kolejny pakiet ustaw deregulacyjnych, w tym nowelizację prawa budowlanego upraszczającą procedury dla drobnych inwestycji. Nieduże przedsięwzięcia budowlane będą mogły być realizowane bez formalnego pozwolenia na budowę.

Premier Donald Tusk podczas posiedzenia Rady Ministrów

Zakończone 1 czerwca wybory prezydenckie wzbudzają dużo emocji oraz wątpliwości co do prawidłowości ich przebiegu. Obywatele domagają się działania państwa w tej sprawie.

Wszyscy od lewa do prawa powtarzamy: “Każdy głos się liczy”. Prosimy, apelujemy i działamy na rzecz jak największej frekwencji. W takich dniach, w których budzą się wątpliwości i emocje, wszyscy muszą zrozumieć, że każdy pojedynczy głos to jest konkretna obywatelka czy konkretny obywatel. Dlatego nikt nie ma prawa lekceważyć nawet jednego zmarnowanego głosu.

- powiedział Premier Donald Tusk przed posiedzeniem Rady Ministrów.

Szef rządu przypomniał, że władza wykonawcza nie powinna zajmować się liczeniem głosów, nie powinna opiniować, czy wybory przebiegły prawidłowo. Nie powinna także zajmować się uznawaniem, czy wybory są ważne. Zadaniem osób sprawujących władzę jest dać wszystkim obywatelkom i obywatelom wiarę w to, że państwo nie będzie lekceważyło żadnego głosu. Premier odniósł się tym samym do słów Prezydenta Andrzeja Dudy.

Nikt nie ma prawa - i mówię to także poruszony słowami pana Prezydenta Dudy - lekceważyć problemu i mówić, że to są nieistotne rzeczy.

- mówił Prezes Rady Ministrów.

Premier podkreślił, że jako obywatel oczekuje od wszystkich instytucji zaangażowanych w proces wyborczy, takich jak: Państwowa Komisja Wyborcza, Krajowe Biuro Wyborcze i Sąd Najwyższy, rzetelnego i apartyjnego postępowania i uczciwego procesu wyborczego. Każdy wyborca zasługuje na szacunek ze strony polityków, w tym Prezydenta RP, bo to obywatele decydują o pełnieniu przez nich funkcji.

 

“Aplikacja Mateckiego” i nieprawidłowości w liczeniu głosów

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa związanego z tzw. aplikacją Mateckiego, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego złożyła zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Aplikacja służyła do weryfikacji zaświadczeń do głosowania.  

Każde ewentualne podejrzenie o popełnieniu przestępstwa w procedurze wyborczej będzie ścigane.

- zapowiedział Prezes Rady Ministrów.

Premier Donald Tusk odniósł się także do postulatu o ponowne przeliczenie głosów. I choć emocje oraz obawy są zrozumiałe, w tej sprawie najważniejsze jest przedstawienie dowodów na nieprawidłowości.

Istotą demokracji jest, aby w czasie wyborów, a także w procesie liczenia głosów, nieuprawnione instytucje nie ingerowały. Tak buduje się ustrój demokratyczny w każdym demokratycznym państwie świata, aby o legalności wyborów nie decydowała np. władza wykonawcza, ale specjalnie powołane do tego instytucje niezależne od władzy wykonawczej. Inaczej nie byłoby mowy o demokracji.

- podkreślił szef rządu.

Protesty wyborcze mogą być składane przez każdą obywatelkę i każdego obywatela do najbliższego poniedziałku. Adresatem tych protestów jest Sąd Najwyższy. Mogą w tym pomóc pełnomocnicy komitetów wyborczych, którzy mogą składać protesty wyborcze w imieniu osób, które były świadkami nieprawidłowości w trakcie wyborów. 

Kolejny pakiet ustaw deregulacyjnych przyjęty

Rada Ministrów przyjęła kolejnych sześć projektów deregulacyjnych. Jeden z nich – nowelizacja ustawy Prawo budowlane – wprowadza znaczące ułatwienia związane z prowadzeniem inwestycji budowlanych. Proponowane przez rząd przepisy zakładają, że nieduże przedsięwzięcia budowlane będą mogły być realizowane bez formalnego pozwolenia na budowę. Nowe regulacje dotyczyć będą dziesiątek tysięcy spraw. Chodzi o nieduże projekty budowlane takie jak: tarasy ogrodowe, instalacje wiatrowe i magazyny energii, maszty czy oczka wodne. Z nowych regulacji skorzystają również samorządy, które bez pozwolenia na budowę będą mogły stawiać obiekty użyteczności publicznej do 200 mkw. oraz budować infrastrukturę sportową.

Wyobraźnia nam podpowiada, ile jest takich niedużych projektów budowlanych w gospodarstwie, przy własnym domu, w gminie, gdzie oczekiwanie na pozwolenie było czasami przekleństwem. Cieszę się, że ten dość oczywisty projekt znalazł swój finał.

- mówił Donald Tusk.

Więcej szczegółów na stronie.

Rada Ministrów przyjęła dziś również projekty deregulacyjne dotyczące uproszczeń w prowadzeniu działalności nierejestrowej, procedurach administracyjnych, prawie bankowym, obowiązkowych ubezpieczeniach, prawie oświatowym, Krajowym Rejestrze Karnym oraz kwestii dalszej cyfryzacji państwa.

Szef rządu zapowiedział na czwartek nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów. Będzie ono poświęcone przygotowaniom do opracowania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok.

Wideo

Zdjęcia (2)